W środę, 23 października, rozpoczyna się Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego. Druga edycja konferencji została zatytułowana „Zawał na dole – jak chronić serce górnika”.
Jesienna edycja Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego, która odbędzie się w dniach 23-24 października w Bystrej Śląskiej, jest poświęcona chorobom zawodowym i parazawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kardiologicznych. Debatę objęły patronatem honorowym: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Energii, Wyższy Urząd Górniczy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W programie pierwszego dnia konferencji są następujące prelekcje: Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego „Choroby zawodowe w polskim górnictwie. Trendy i statystyka”, Stanisław Styrylski z Państwowej Inspekcji Pracy „Definicje, klasyfikacje, odszkodowania. Choroby zawodowe okiem prawnika”, Marek Pawełczyk z PGG, Patrycjusz Polak z JSW, Dariusz Szweda z LW Bogdanka oraz Janusz Matusz z KGHM „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Obowiązki i działania pracodawcy – doświadczenia własne”; Monika Konwerska i Katarzyna Cichy-Szczepańska, Służba Psychologiczna Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego - „Stres jako źródło problemów kardiologicznych”; prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca - „Po prostu serce – wybrane zagadnienia związane z występowaniem i leczeniem chorób układu krążenia w populacji mieszkańców Śląska”; dr n. med Renata Złotkowska, Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie/Wydział Lekarski Uniwersytet w Ostrawie - „Badania okresowe w teorii i praktyce. Dlaczego choroby kardiologiczne nie są wykrywane”. Pierwszy dzień ma zakończyć pokaz ratownictwa zaprezentowany przez grupę ratowniczo-poszukiwawczą OSP Bystra.
W programie drugiego dnia znalazły się prelekcje: Alicji Stefaniak, dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia Wyższego Urzędu Górniczego - „Zgony naturalne w polskim górnictwie”, dr. inż. Piotra Wodarskigo z Politechniki Śląskiej - „Nowoczesne technologie w służbie zdrowia”; prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Gąsiora z Katedry i Kliniki Kardiologii SUM Katowice - „Nowe metody diagnostyki chorób kardiologicznych”, Jacka Srokowskiego, wiceprezesa JSW Innowacje - „Kontenery życia” oraz pokaz ratowniczy pt. „Czy jest na sali lekarz?” zaprezentowany przez Michała Kucapa, wojewódzkiego konsultanta ratownictwa z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
Partnerem Honorowym konferencji są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. W gronie Partnerów wydarzenia znaleźli się: Główny Instytut Górnictwa, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza i Nadwiślańska Agencja Turystyczna. Natomiast patronami medialnymi są: Trybuna Górnicza i portal netTG.pl
Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego odbędzie się już po raz drugi. Pierwsza konferencja, która miała miejsce w czerwcu br., dotyczyła szeroko pojętego BHP i dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy, w szczególności w branży górniczej i okołogórniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.