Każdy z komitetów wyborczych ma propozycje dotyczące energetyki i węgla. Warto zapoznać się z nimi i skonfrontować z oczekiwaniami, zanim w niedzielę, 13 października, wrzucimy głos do urny. To, które z nich zostaną zrealizowane, będzie miało realny wpływ na nasze życie, zdrowie, dobrobyt i przyszłość województwa.
KW Polskie Stronnictwo Ludowe
Chce odejść od węgla, ale nie określa daty. Jego lider Władysław Kosiniak-Kamysz publicznie podawał rok 2050. Z kolei do 2030 r. partia chce, aby w miksie energetycznym OZE stanowiły 50 proc. Proponuje też 8 proc. VAT na rozwiązania oparte na OZE. Chce instalowania fotowoltaiki na budynkach publicznych. Stawia na biogazownie, farmy wiatrowe na morzu i bloki gazowe zamiast węglowych. Postuluje zakaz używania kotłów starej generacji, tzw. kopciuchów. Oferuje do 75 proc. dofinansowania do zakupu nowego kotła.
KW Prawo i Sprawiedliwość
Chce realizować program zrównoważonego pozyskiwania energii w oparciu o węgiel, gaz ziemny i ropę naftową, OZE, w tym fotowoltaikę, biogazownie oraz energetykę jądrową. W górnictwie stawia na rozwiązania innowacyjne. Na poziomie UE walczy o sprawiedliwą transformację energetyczną. Będzie kontynuować programy „Czyste powietrze”, „Mój prąd”. Zapowiada podłączanie budynków do sieci ciepłowniczych, rozbudowę systemów wysokosprawnej kogeneracji i ogrzewania gazowego. Stawia na fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.
KW Sojusz Lewicy Demokratycznej
Chce odejścia od węgla do 2035 r. Zapowiada zakaz importu węgla, redukcję zużycia paliw kopalnych na rzecz OZE, pozyskanie z odnawialnych źródeł większości energii już w 2035 r. Chce zainwestować w czyste źródła energii, ocieplanie budynków i modernizację sieci przesyłowych. Zapowiada inwestycje w fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła. Obiecuje w ciągu 15 lat dofinansowanie wymiany 2 mln domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze. Co do atomu w komitecie zdania są podzielone. Sceptyczna jest wobec niego Wiosna Roberta Biedronia.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość
Nie zgadza się z pakietem klimatycznym. Zdaniem komitetu pakiet szkodzi Polsce, jest dla niej niekorzystny. Dlatego uważa, że należy go wypowiedzieć. Chce wspierać środowisko, dbać o nie, ale pod warunkiem, że to nie uderzy w potencjał energetyczny kraju, w jego interesy polityczne i ekonomiczne. Opowiada się za budową elektrowni atomowej. Nie sprzeciwia się ani węglowi, ani OZE. Chce też prywatyzacji kopalń.
KW Koalicja Obywatelska
Deklaruje stopniowe odchodzenie od węgla do 2040 r. Chce jego wyeliminowania do 2030 r. z ogrzewania domów i mieszkań, a 5 lat później też z ogrzewania systemowego. Nie zapowiada zamykania kopalń, aż skończą się złoża, ani elektrowni węglowych, aż okażą się przestarzałe. Stawia na lokalne instalacje produkujące energię, fotowoltaikę. Chce, aby czystą energię i walkę ze smogiem wspierał budżet unijny. Nie ma stanowiska wobec atomu. Obiecuje wsparcie dla OZE i efektywności energetycznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.