EUR/PLN może do końca tygodnia pozostać w okolicy obecnego poziomu 4,32 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek mogą zniżkować do 1,80 proc.
- Złoty zyskał po wyroku TSUE z zeszłego czwartku i ustabilizował się w okolicy poziomu 4,32 zł za euro. Środowa sesja przebiega spokojnie i do końca tygodnia sytuacja nie powinna się zmienić. Z jednej strony pozytywnym czynnikiem jest to, że wyrok okazał się mniej negatywny niż wielu się spodziewało, z drugiej jednak jest niepewność polityczna związana z rozmowami na linii USA-Chiny i brexitem. Te czynniki się neutralizują, a EUR/PLN stabilizuje się w okolicy wrześniowego minimum - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska Marcin Sulewski.
- Nie zakładam, żeby w najbliższych dniach EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,31, chyba że pojawią się nadzieje, iż wojny handlowe i brexit zostaną rozwiązane w uporządkowany sposób - dodał Sulewski.
Rynek długu
- Rentowność krajowych 10-latek przebiła na początku października wsparcie na poziomie 2 proc. i teraz jest nieco poniżej 1,90 proc. Po przebiciu tego wsparcia jest szansa na zbliżenie się dochodowości w okolice 1,80 proc. w najbliższym czasie - powiedział Sulewski.
W jego ocenie kluczowe znaczenie dla rynku będzie miał wydźwięk publikowanych w środę o godz. 20 minutek z wrześniowego posiedzenia FED.
W piątek agencje ratingowe S&P i Moody's mogą dokonać przeglądu ratingu dla Polski, jednak Sulewski spodziewa się, że prognoza i ocena pozostaną bez zmian.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,56 proc., a niemieckich -0,564 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.