Najistotniejszym czynnikiem w walce z pylicą jest profilaktyka, a więc badania pracowników zakładów górniczych. Wstępne, okresowe i kontrolne muszą być realizowane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Informację na temat szkodliwych czynników dla zdrowia na stanowisku pracy formułuje pracodawca, na podstawie wyników pomiarów tych czynników, a następnie przekazuje lekarzowi medycyny pracy. Podczas badań wykonuje się zdjęcie rtg klatki piersiowej, spirometrię, w miarę możliwości – badanie gazów krwi. Lekarz przeprowadzający badanie może rozszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne jeśli stwierdzi, że jest to konieczne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia. Po przeprowadzonych badaniach lekarz wydaje orzeczenie stwierdzające zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy. A zatem ogromna jest w tym zakresie rola pracodawców, aby w niezbędnym zakresie przeprowadzali pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia oraz lekarzy, przeprowadzających badania profilaktyczne – wskazuje Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
W ramach działalności prewencyjno-informacyjnej Wyższy Urząd Górniczy we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych opracował w 2009 r. broszurę zatytułowaną: „Zagrożenie pyłami szkodliwymi dla zdrowia w górnictwie węglowym” oraz ulotkę „Stop pylicy płuc”, a w ub.r. opublikował „Katalog dobrych praktyk w zakresie zaopatrzenia, doboru oraz stosowania półmasek w górnictwie podziemnym”.
- Istotnym elementem naszej działalności było egzekwowanie poprawy skuteczności profilaktyki pylicy płuc szczególnie w zakresie poprawy skuteczności środków ochrony zbiorowej. Już w 2012 r. prezes WUG polecił dyrektorom OUG wytypować rejony z największymi przekroczeniami czynników szkodliwych dla zdrowia, a następnie w tych rejonach monitorować skuteczność działań obniżających zapylenie oraz dokonywać oceny skuteczności tych działań. Działania te doprowadziły do stosowania w zakładach górniczych coraz bardziej skutecznych środków ochrony zbiorowej, w tym układów zraszających, kurtyn powietrzno-wodnych oraz innych rozwiązania obniżających zapylenie – podsumowuje Krzysztof Król.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Każdy dzien rewiru do odrobienia tylko w polsce moze to byc gornik musi byc zdrowy