Złoty będzie oscylować przez większość tygodnia wokół 4,33, istotne dla kursu będą efekty rozmów handlowych USA-Chiny - uważają ekonomiści. Ich zdaniem dochodowość polskich SPW prawdopodobnie utrzyma obecne poziomy; 2,0 proc. dla 10-letnich papierów najlepiej odzwierciedla układ sił rynkowych.
- Spodziewamy się, że przez większość tygodnia EUR/PLN pozostanie stabilny wokół 4,33. Później jego kurs będzie w dużej mierze zależał od efektów rozmów amerykańsko-chińskich - powiedział PAP Biznes analityk Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
- Rynki czekają na rozwój sytuacji i odpowiedź na pytanie, czy obie strony są w stanie dogadać się na jakimkolwiek, nawet najmniejszym polu - mało kto sądzi, że dojdzie do wypracowania kompleksowego porozumienia - dodał.
W czwartek i piątek w Waszyngtonie odbędzie się kolejna runda amerykańskich i chińskich negocjacji handlowych. Do USA przybywa chińska delegacja, z wicepremierem Chin Liu He na czele.
W przypadku EUR/USD - zdaniem Mateusza Sutowicza - należy zakładać, że utrzyma on poziom w okolicach 1,10.
Rynek długu
Podczas poniedziałkowych, 7 października, notowań na rynku polskich SPW notowania rosły - rentowności zniżkowały zwłaszcza na środku i długim końcu krzywej.
- Wydaje się, że okolice 2,0 proc. dla 10-letniego długu skarbowego odzwierciedlają właściwie obecny układ sił rynkowych, może spadną nieco w kierunku 1,9 proc., ale to jest wszystko, na co mogłoby stać rynek - powiedział PAP Biznes analityk Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,546 proc., a niemieckich -0,585 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.