W czasie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w spółkach zajmujących się wydobyciem węgla nie stwierdzono przypadków nieterminowego wypłacania wynagrodzeń. Prawidłowo naliczane i wypłacane były również wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Z przeprowadzonych przez kontrolerów czynności oraz informacji uzyskanych od pracodawców i osób kierujących pracownikami wynika, że zdecydowanie najwięcej problemów powodujących naruszanie przepisów dotyczących czasu pracy wiąże się głównie z niedostatecznym poziomem zatrudnienia pracowników wykonujących prace pod ziemią. Powoduje to, że w przypadku absencji związanych z urlopami wypoczynkowymi oraz zwolnieniami lekarskimi osoby dozoru odpowiedzialne za kierowanie pracami nie mają możliwości zatrudnienia przy wykonywaniu poszczególnych prac wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników, nie naruszając przy tym przepisów o czasie pracy.
Do naruszeń przyczynia się również w pewnym stopniu niedostateczna znajomość przepisów prawa pracy przez osoby odpowiedzialne za obsadę poszczególnych stanowisk pracy.
Nieprawidłowości w zakresie wypłaty wynagrodzeń spowodowane były głównie błędnym naliczaniem części godzin przepracowanych w porze nocnej oraz powyżej normy dobowej czasu pracy, a także zaniżeniem wysokości dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej.
Niewypłacenie części dodatków za przepracowane godziny nadliczbowe wynikało z niedostatecznej znajomości przepisów obowiązujących przy zatrudnieniu pracownika ponownie w tej samej dobie pracowniczej. Część dodatków za pracę w porze nocnej została błędnie naliczona z powodu zaniżenia dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej.
Wyniki kontroli wskazują na konieczność prowadzenia dalszych działań kontrolnych skoncentrowanych na obszarach, w których najczęściej stwierdzano naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy i wynagrodzeń oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności obejmujących: drogi przewozowe, drogi i dojścia do stanowisk pracy oraz przejścia na stanowiskach pracy, zabezpieczenia stropów i ociosów przed zagrożeniami wynikającymi z opadu skał, wykonywanie obudów kotwowych zgodnie z przepisami, technologiami i projektami technicznymi, wykonywanie obrywki oraz wykładki stropów i ociosów, stan techniczny maszyn i urządzeń górniczych, stan techniczny urządzeń i instalacji elektrycznych oraz prowadzenie przez zespoły powypadkowe rzetelnej analizy przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I co z tego nic z Tym nic nie robi, na kopalniach patologia oraz nepotyzm, na ścianach i przodkach brakuję ludzi i tak jadą 'w automacie' niezgodnie z przepisami, mobbing i zastraszanie! Wszyscy wiedzą i organy nadzoru ale wszystko ręka rekę myje,
Ciekawe, że wynagrodzenia były wypłacane prawidłowo? To czemu kopalnie przegrywają procesy o niewplacone nadgodziny. A PIP głównie kontroluje czas pracy.