- Rząd chce oprzeć Program dla Śląska przede wszystkim na współpracy - mówił w środę, 2 października, w Katowicach minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Uczestniczył on w konferencji poświęconej realizacji rządowego programu dla regionu.
Podczas panelu poświęconego przyszłości Śląska minister przekonywał, że rząd stawia na zrównoważony rozwój i współpracę, odrzucając podejście neoliberalne.
- To jest ta koncepcja, którą wdrażamy, która ma nie tylko znaczenie nie tylko społeczne, ale ma znaczenie ekonomiczne. To, o co w tym wszystkim chodzi, to żeby ludzie się bogacili, żeby była budowana silna klasa średnia. My chcemy tę klasę średnią budować i to pokazuje, że to zaczyna działać na rzecz ludzi - powiedział minister.
- Podejście neoliberalne, ta wartość dodana, która była tworzona, zostawała w rękach bardzo wąskich grup społecznych i faktycznie następowała w ich rękach akumulacja kapitału, wcale nie prowadząc do silniejszego wzrostu gospodarczego. To, co my chcemy w Programie dla Śląska zrobić, to przede wszystkim oprzeć ten program na współpracy - deklarował.
Jak dodał, chodzi o współpracę instytucji, ludzi i tworzenie właściwych warunków rozwoju. W opinii Kwiecińskiego, bez woli współpracy nie da się zrealizować ważnego projektu, nawet posiadając bogate zaplecze instytucjonalne i środki finansowe.
W swoim wystąpieniu minister przekonywał, że nie da przestawić gospodarki na wyższy poziom rozwoju bez innowacji.
- Śląsk jest kopalnią innowacji i dla tych innowacji musi być ujście - powiedział Kwieciński, który podkreślił, że nie wystarczy mieć świetne pomysły - trzeba tworzyć produkty, które ktoś będzie chciał kupić. Jak zaznaczył, nie muszą to być technologie komputerowe czy roboty, olbrzymie efekty dają nieraz proste rozwiązania.
- Ze strony administracji publicznej, ze strony szczególnie naszego rządu musi być stworzenie takich warunków, żeby ta kopalnia innowacji, czyli ten generator innowacji, miał swoje ujście praktycznie na rynku - publicznym czy prywatnym - wskazał.
W otwierającym konferencję wystąpieniu Kwieciński poinformował, że w 87 projektach realizowanych obecnie w ramach Programu dla Śląska "pracuje" już 48 mld zł, czyli 84 proc. z planowanych środków, szacowanych na 57 mld zł. Wyraził przekonanie, że program działa na rzecz regionu i jest sukcesem.
Na program organizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju katowickiej konferencji składają się m.in. panele dotyczące przyszłości młodych na rynku pracy, walki ze smogiem, elektromobilności, rewitalizacji, przemysłu 4.0 czy smart cities. Zaplanowano warsztaty dla przedsiębiorców nt. Pracowniczych Planów Kapitałowych, organizowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Inne warsztaty mają dotyczyć metody projektowania innowacyjnych rozwiązań stosowanej w Google. Uczestnikami wydarzenia pod nazwą "Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu" są m.in. przedstawiciele rządu i samorządu, biznesu, środowiska naukowego oraz środowisk eksperckich.
Zorganizowanej w siedzibie Muzeum Śląskiego konferencji towarzyszy strefa wystawowa, gdzie prezentowane są m.in. projekty realizowane w ramach Programu dla Śląska (m.in. strefa dronów). Jednym z wydarzeń towarzyszących jest prezentacja najlepszych inicjatyw przygotowanych w ramach wydarzenia "Hackuj dla Śląska", które odbyło się w ostatni weekend w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.