Należący do Poczty Polskiej zabytkowy gmach w centrum Katowic, dziś wykorzystywany na potrzeby poczty w niespełna połowie, zostanie zrewitalizowany i zyska nowe - obok pocztowych - funkcje. Techniczną i finansową stroną przedsięwzięcia zajmie się Polski Holding Nieruchomości.
W środę przedstawiciele obu instytucji podpisali w Katowicach list intencyjny w sprawie rewitalizacji budynku z przełomu XIX i XX wieku, położonego w ścisłym centrum miasta, w pobliżu katowickiego dworca, rynku i siedziby magistratu. Koncepcja zagospodarowania obiektu - przy zachowaniu jego funkcji pocztowych - ma być gotowa w przyszłym roku.
Propozycje przeznaczenia wolnych przestrzeni zmodernizowanego budynku będą mogli zgłaszać - w ramach konsultacji - mieszkańcy Katowic. Wstępna koncepcja zakłada, że budynek może służyć kulturze i edukacji, ale też np. firmom startupowym czy nowoczesnej działalności gospodarczej. - Cieszę się, że przestrzeń budynku wypełni się nowymi funkcjami; mieszkańcy na pewno dzięki temu zyskają, a poczta pozostanie dostępna dla obywateli - mówił wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.
Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski przyznał, że jeszcze do niedawna poczta rozważała sprzedaż budynku, ostatecznie uznano jednak, że powinien on pozostać własnością pocztową, a przy tym służyć lokalnej społeczności. Modernizacja gmachu będzie możliwa dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Nieruchomości. - To także element strategii państwa, by spółki Skarbu Państwa blisko ze sobą współpracowały, by pojawił się efekt synergii - podkreślił prezes Poczty.
- Poczta Polska oczywiście nadal będzie sprzedawała te nieruchomości, które uznaje za zbędne do swojej działalności operacyjnej, ale również dokonała pewnej klasyfikacji ze względu na wartość historyczną i sentymentalną swoich budynków (...). Chcemy, aby w takich miejscach, poza działalnością pocztową, w zmieniających się czasach, kiedy działalność pocztowa jest już inna i z każdym miesiącem będzie inna, również nasze nieruchomości były wykorzystywane w inny sposób - tłumaczył Sypniewski.
Budynek przy ul. Pocztowej 9 w Katowicach powstał na przełomie XIX i XX wieku jako gmach modernistyczny. W XX-leciu międzywojennym przebudowano go w stylu neoklasycystycznym. Jego powierzchnia przekracza 6 tys. m kw., z czego poczta wykorzystuje obecnie ok. 2,5 tys. m kw. Po modernizacji poczta pozostanie w budynku - placówka w centrum miasta ma być jej wizytówką i świadczyć wszystkie oferowane przez pocztę usługi, także w rozwijającym się obszarze cyfrowym.
- Razem z Pocztą Polską planujemy rewitalizację tego budynku. Ten proces rodzi dwa najważniejsze wyzwania. Są nimi koncepcja i warunki techniczne do wykonania rewitalizacji. Podpisując list intencyjny deklarujemy bezpośrednią współpracę z Pocztą Polską w celu odnowienia tego budynku. Rewitalizacja - z łaciny - oznacza danie nowego życia. Liczę, że tchniemy nowe życie w ten budynek - zadeklarował wiceprezes Polskiego Holdingu Nieruchomości Tomasz Górnicki.
Poczta Polska jest właścicielem 867 zabytkowych nieruchomości. Na ich modernizację i remonty przeznacza w tym roku ponad 40 proc. całego remontowego budżetu. W ciągu minionych czterech lat remonty zabytkowych placówek pochłonęły ponad 54 mln zł. Ponadto, kosztem ponad 75 mln zł, wyremontowano prawie 2 tys. innych placówek pocztowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.