Towarowa Giełda Energii wprowadza od 2 października do obrotu gwarancje pochodzenia energii z wysokosprawnej kogeneracji. Gwarancje takie będą mogli kupić odbiorcy końcowi, którym zależy na poświadczeniu źródła pochodzenia energii elektrycznej.
Rejestr Gwarancji Pochodzenia, uruchomiony przez TGE w listopadzie 2014 r., skierowany jest do wytwórców energii wytwarzanej zarówno w OZE, jak i w kogeneracji oraz do spółek obrotu, brokerów i wszystkich zainteresowanych podmiotów, którym zależy na poświadczeniu pochodzenia energii elektrycznej. Obecnie znajdują się w nim gwarancje pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych.
Jak poinformowała w środę TGE, 2 października Rejestr zostanie rozszerzony o gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Taka gwarancja jest dokumentem poświadczającym, że określona ilość energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wyprodukowana w procesie jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
W myśl polskiego prawa gwarancje wystawia Urząd Regulacji Energetyki. Następnie są one wczytywane do systemu informatycznego Giełdy. Użytkownicy systemu mogą nimi handlować lub przekazywać je odbiorcom końcowym jako dowody zakupu energii ze źródeł odnawialnych. Dokument posiada indywidualny numer oraz datę ważności. Gwarancje nie są towarem giełdowym, zaś obrót nimi odbywa się bezpośrednio w Rejestrze. Istnieje również możliwość zwrócenia się do TGE z prośbą o dokument potwierdzający odbiorcy końcowemu, że kupiona przez niego energia pochodzi ze źródła odnawialnego.
Polskie regulacje wynikają z Dyrektywy 2009/28/WE, nakazującej tworzenie rejestrów gwarancji w krajach UE jako element polityki środowiskowej UE, mający na celu ujawnienie rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna. Ponieważ niemożliwe jest "oznaczenie" samej energii w sieci, stworzono system gwarancji, które powstają wraz z produkcją energii, zaś tracą ważność z chwilą przekazania odbiorcy końcowemu.
Jak podkreśliła TGE, część państw europejskich jest już podłączona do międzynarodowego hubu, umożliwiającego wymianę gwarancji pomiędzy systemami krajowymi. Giełda przypomniała, że gwarancje pochodzenia w pierwszej kolejności wprowadzono dla energii z OZE, co stało się dodatkowym bodźcem do rozwoju tego sektora. Są np. spółki obrotu gwarantujące swoim klientom, że 100 proc. kupowanej przez nich energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, czy nawet z konkretnych instalacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.