W październiku w Głównym Instytucie Górnictwa rozpoczną się studia „Bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem”. Są to jedyne takie studia podyplomowe w Polsce. Skierowane są do kadry menedżerskiej oraz osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwie za zarządzanie bezpieczeństwem w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.
Program nauczania obejmuje m.in. zagadnienia związane z projektowaniem, integrowaniem oraz eksploatacją systemów ochronnych i urządzeń stanowiących o bezpieczeństwie technicznym w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, podatnością substancji do tworzenia atmosfer wybuchowych, identyfikacją źródeł emisji substancji palnych, klasyfikacją stref zagrożonych wybuchem i dokumentowaniem wyników przeprowadzonej klasyfikacji.
Absolwenci uzyskują państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez GIG, które stanowi podstawę do ubiegania się o certyfikat kompetencji „Menedżer odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa przeciwwybuchowego”.
Kadrę dydaktyczną stanowią doświadczeni praktycy, pracownicy GIG, w tym Kopalni Doświadczalnej Barbara, zawodowo zajmujący się problematyką bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Wszyscy wykładowcy są wybitnymi specjalistami z przedmiotowego zakresu oraz posiadają bogate doświadczenie dydaktyczne.
GIG od 2004 r. jest Jednostką Notyfikowaną nr 1453 Unii Europejskiej w zakresie trzech dyrektyw: 2014/28/UE dla materiałów wybuchowych do użytku cywilnego, 2014/34/UE dla urządzeń elektrycznych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX), 2006/42/UE dla maszyn używanych pod ziemią oraz rozporządzenia CPR 305/2011 dla wyrobów budowlanych.
Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie: https://atexszkolenia.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.