Kurs złotego może osłabić się w czwartek do euro, a rentowności mogą rosnąć, jeśli przekaz Fed po środowym posiedzeniu okaże się mniej gołębi niż oczekują rynki - uważają ekonomiści 18 września.
- Początek czwartkowej sesji, a może nawet reszta tego tygodnia, będzie zależał od wieczornego posiedzenia Fed. Myślę, że przekaz rezerwy federalnej będzie zachowawczy i lekko jastrzębi, tak jak po posiedzeniu lipcowym. Reakcja na przekaz, nie wspierający tego, co rynek się spodziewa, może być korzystna dla dolara i negatywna dla walut emerging market w tym dla PLN. W najbliższych dniach EUR/PLN może testować poziom 4,35, potem 4,37 - powiedział ekonomista Banku Santander Marcin Sulewski.
W środę o godz. 20.00 decyzję ws. polityki monetarnej ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna. Pół godziny później jej uzasadnienie przedstawi prezes Fedu Jerome Powell.
Oprócz decyzji Fed opublikuje także nowe projekcje makroekonomiczne, a także nową medianę prognoz (tzw. wykres dot-plot).
Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb. Inwestorzy będą też pilnie śledzić wszelkie sygnały nt. trajektorii łagodzenia polityki monetarnej poza oczekiwaną w środę obniżką kosztu pieniądza.
Rynek długu skarbowego
Środowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały spadki rentowności, najsilniejsze miały miejsce na krótkim końcu krzywej.
- Sytuacja na rynku długu, podobnie jak na walutowym, będzie zdeterminowana przez wieczorny Fed. Konsensus zakłada, że stopy procentowe zostaną obniżone, jednak myślę, że przekaz będzie lekko jastrzębi. Wynik posiedzenia nie będzie impulsem do kontynuacji spadków rentowności i w czwartek może wystąpić korekta rentowności w górę. W przypadku krajowych 10-latek dochodowość może sięgnąć poziomu 2,15 proc. - powiedział Sulewski.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,77 proc., a niemieckich -0,503 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.