PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE (która jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji) oraz Miejkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie (jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ciepłowniczych w kraju) zawarły dwie umowy, które wzmacniają dotychczasową współpracę na linii producent – dystrybutor i pozytywnie wpłyną na rozwój rynku ciepła sieciowego w drugim największym mieście w Polsce.
Priorytetem dla obu partnerów jest zagwarantowanie mieszkańcom nieprzerwanych dostaw ciepła sieciowego, które może zostać wykorzystane do celów grzewczych, jak i ciepłej wody użytkowej. Podpisana dzisiaj "Wieloletnia umowa na sprzedaż ciepła" zapewnia bezpieczeństwo dostaw w długim terminie oraz pozwala na optymalne zaplanowanie rozwoju sieci ciepłowniczej (po stronie dystrybutora), jak i zapotrzebowania na urządzenia wytwórcze (po stronie producenta). Postanowienia drugiego kontraktu: "Umowy wsparcia rozwoju rynku energii cieplnej" - stwarzają możliwość skoordynowanego rozwoju infrastruktury przesyłowo-dystrybucyjnej i wytwórczej w najbliższych latach - poinformowały portal netTG.pl Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE EC oraz Renata Krężel, rzecznik prasowy MPEC w Krakowie.
– Zawarte dzisiaj umowy wpisują się w realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. Co więcej, wpisują się także w realizację celów umowy zrównoważonego rozwoju, która została podpisana w czerwcu z Gminą Miasto Kraków. PGE Energia Ciepła jest liderem w sektorze ciepłowniczym i jako producent ciepła i energii elektrycznej jest stałym i niezbędnym elementem infrastruktury miast i życia ich mieszkańców. Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływającym na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój miasta, poprawiający jakość powietrza w regionie, a także jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i przedsiębiorstw – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.
– Niewątpliwie największym sukcesem MPEC jest dynamiczny rozwój rynku ciepła systemowego w Krakowie i 95 proc. klientów zadowolonych z jakości świadczonych przez przedsiębiorstwo usług, a warto podkreślić, że ciepło dostarczane jest do ponad 65 proc. mieszkańców miasta. To najlepsze potwierdzenie, że miejski system ciepłowniczy jest nowoczesny i niezawodny, a usługi świadczone są na najwyższym poziomie. System ciepłowniczy jest rozbudowywany w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii cieplnej, co znajduje odzwierciedlenie w zawartych dzisiaj umowach – mówi Marian Łyko, prezes MPEC.
– Rozwój współpracy z MPEC w Krakowie to kolejny ważny krok w naszej długoletniej współpracy. Dynamiczny rozwój Krakowa skutkuje także wzrostem zapotrzebowania na ciepło sieciowe. A to wymaga skoordynowanego rozwoju infrastruktury zarówno producenta jak również dystrybutora ciepła w długim horyzoncie czasu – dodaje Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.
Rozwój Krakowa wiąże się z rosnącą liczbą mieszkańców i nowo budowanych obiektów mieszkalnych, jak i komercyjnych. W 2018 r. MPEC we współpracy z PGE Energia Ciepła zrealizował wspólnie rekordową liczbę nowych przyłączeń: ponad 50 MWt, to więcej ciepła niż potrzebne jest dla mieszkańców Wieliczki i Bochni. Wiosną obchodzono jubileusz programu "Ciepła woda bez piecyka" (w jego ramach przez 15 lat zlikwidowano piecyki gazowe w ponad 870 budynkach w Krakowie).
W ramach współpracy między PGE Energia Ciepła i MPEC w Krakowie opracowano długoterminową wizję rozwoju rynku ciepła sieciowego w mieście do 2040 r.
PGE Energia Ciepła (spółka Grupy Kapitałowej PGE), jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, ma ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt i mocy elektrycznej 4,2 GWe). Posiada sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, jak m.in.: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Zgierz i Siechnice. PGE Energia Ciepła jest też właścicielem elektrowni systemowej
w Rybniku. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie zatrudnia ok. 700 pracowników.
MPEC w Krakowie dostarcza mieszkańcom Krakowa i Skawiny ciepło i centralną ciepłą wodę. Od wielu lat realizuje Program Ograniczania Niskiej Emisji. MPEC eksploatuje sieci ciepłownicze o długości 887 km. Wszystkie wychodzące od producentów magistrale ciepłownicze ułożone są pierścieniowo, co umożliwia dostarczanie ciepła od co najmniej dwóch wytwórców do danego obszaru miasta. System ciepłowniczy obejmuje 10435 węzłów cieplnych ok. 7 tys. komór, przepompownie sieciowe i urządzenia. Jest stale rozbudowywany. W nowoczesnej technologii preizolacji wykonano już 570 km sieci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.