"Nowoczesne oblicze" to tytuł relacji, która na pierwszej stronie najnowszego numeru "Górniczej" wprowadza w najważniejsze aktualne wydarzenie - Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019, które wraz z targami EkoSpalanie & Ekotechnologie przez 4 dni odbywają się w stolicy regionu.
Tegoroczne targi górnictwa, którym oprócz wystawy maszyn towarzyszą konferencje, panele dyskusyjne, konkusy i liczne atrakcje dla zwiedzających, odznaczają się dużym nasyceniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii górniczych. Tę cechę obecnej edycji imprezy podkreślił podczas uroczystego otwarcia wiceminister energii Adam Gawęda.
- Bez inwestycji w technolgie węglowe trudno o efekt klimatyczny - mówił Brian Ricketts, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. A prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski ocenił wprost, że albo górnictwo będzie nowoczesne, albo nie będzie go wcale:
- Chcemy podczas targów zadać kłam stwierdzeniom, że górnictwo jest schyłkowe i przestarzałe. Wręcz przeciwnie, jest ono ważne dla gospodarki i jeszcze przez długie lata węgiel będzie podstawowym nośnikiem energii. Górnictwo to teraz Przemysł 4.0. Robotyzacja, cyfryzacja – to wszystko już w branży funkcjonuje. Targi pomagają pokazać społeczeństwu prawdziwy obraz sektora paliwowo-energetycznego – stwierdził Janusz Olszowski.
O targach górnictwa piszemy obszernie w "Górniczej" już w czwartek, 12 września.
W tygodniku ponadto relacja z interesującej dyskusji, do której doszło w Głównym Instytucie Górnictwa podczas okrągłego stołu regionów górniczych w transformacji. O strategiach wsparcia i ilości niezbędnych pieniędzy rozmawiali polscy i unijni eksperci, górnicy, związkowcy i politycy. W uzupłenieniu na łamach "Górniczej" omawiamy publikację agencji Błoomberga, w której pokazano mniej lukrowany obraz pożegnania z węglem w kilku regionach górniczych Unii Europejskiej.
W artykule "Halemba sypie urobkiem" przedstawimy jedną z najbardziej wydajnych ścian wydobywczych w PGG, a w rubryce "Po szychcie" - m.in. sylwetkę Grzegorza Czyża, sztygara zmianowego z Pniówka, którego pasją są wyścigi kolarskie. Polecamy też ciekawą rozmowę z prezesem JSW Włodzimierzem Hereźniakiem.
Kolejny numer "Górniczej" dostępny już w czwartek, 12 września, w kioskach i na bramach kopalń - życzymy miłej lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.