W pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2019” odbywały się również liczne konferencje i panele dyskusyjne. Blok konferencji otworzył wiceminister energii Adam Gawęda.
Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego przekonywał, że dialog o roli i przyszłości węgla został zawłaszczony przez „organizacje, które zwą się ekologicznymi”.
- W efekcie zajmujemy się sprawami trzeciorzędnymi, takimi jak zablokowanie statku z węglem z Mozambiku. Swoją drogą, to węgiel koksowy, o takiej jakości, jaka nie jest produkowana w Polsce, choć to się zmieni wraz z uruchomieniem kopalni Bzie-Dębina. Ważne natomiast jest to, że biorąc jako rok bazowy 1990 r., to Polska jest liderem i wyeliminowała największą ilość CO2 – powiedział Gawęda. Jak dodał zadaniem spółek węglowych i wydobywczych powinno być stworzenie informacyjnego think-tanku, którego zadaniem będzie „odbudowa właściwych relacji” i oddziaływanie na ośrodki w Brukseli i Strasbourgu.
Jak podkreślił Gawęda ogromne znaczenie w najbliższych latach dla branży węglowych w najbliższych latach powinien mieć rozwój czystych technologii węglowych. Zwrócił tutaj uwagę na doświadczenia japońskie, czyli rozwój energetyki w oparciu o zgazowanie węgla, dzięki której możliwe jest osiągnięcie wyśrubowanej unijnej normy emisji 550 g CO2/kWh. - Pierwszy filar to niskoemisyjna energetyka. Natomiast drugi to możliwość uzyskania z gazu syntezowego wytworzonego z węgla innych nośników energii i produktów chemicznych oraz paliw przyszłości, np. wodoru – podkreślił Gawęda.
Wiceszef resortu energii zapowiedział też zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji, które mają ograniczyć możliwość zablokowania zezwolenia na wydobycie. - Jesteśmy przekonani, że pierwszeństwo powinno mieć złoże przed planem zagospodarowania przestrzennego – argumentował Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.