Na poniedziałkowym, 9 września, posiedzeniu sąd wyraził zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa ISD Huty Częstochowa - przekazał PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz. Teraz przyszłego dzierżawcę wybierze syndyk.
W poniedziałek częstochowski sąd na kilkugodzinnym posiedzeniu wysłuchiwał oferentów zainteresowanych dzierżawą majątku ISD Huty Częstochowa. Wcześniej, w ostatnią środę, ogłosił upadłość likwidacyjną tej spółki, oddalając dwa wnioski o sprzedaż przedsiębiorstwa z pominięciem postępowania upadłościowego (tzw. pre-pack).
Poddczas poniedziałkowego wysłuchania swoje oferty przedstawiły spółki Cognor Holding oraz Sunningwell International Polska (spółka Corween Investments nie złożyła oferty dzierżawy). Obie miały półtorej godziny na przedstawienie oferty i przedłożenie dowodów potwierdzających wiarygodność składanych deklaracji co do uruchomienia produkcji.
W posiedzeniu wzięli też udział syndyk, prezes i główna księgowa upadłej spółki oraz siedem osób reprezentujących związki zawodowe huty, którym sędzia-komisarz zezwoliła na zadawanie pytań dotyczących spraw pracowniczych i socjalnych.
- Mając na uwadze konieczność niezwłocznego uruchomienia produkcji przed zbliżającym się okresem zimowym, celem zachowania przedsiębiorstwa upadłego w stanie niepogorszonym, sędzia-komisarz wyraziła zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa na czas określony 12 miesięcy z zastrzeżeniem prawa pierwokupu na rzecz dzierżawcy - wskazał sędzia Bogacz.
- Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego osobę ewentualnego dzierżawcy wybierze syndyk, który prowadzi postępowanie upadłościowe pod nadzorem sędziego-komisarza - dodał rzecznik częstochowskiego sądu.
Wniosek o upadłość likwidacyjną zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie pod koniec czerwca br. Na początku lipca zgodę na sprzedaż przedsiębiorstwa potencjalnemu inwestorowi zagranicznemu wyraził drugi z dwóch głównych wierzycieli huty; inwestor jednak przekazał, że jego oferta była uwarunkowana przyjęciem jej przed wnioskiem o rozpoczęcie procesu likwidacji. Następnie sąd powołał tymczasowego nadzorcę spółki.
Jak relacjonował w ostatnich dniach rzecznik częstochowskiego sądu, 28 sierpnia wpłynęła tam modyfikacja wniosku dłużnika - o ogłoszenie upadłości i zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa (pre-pack) na rzecz spółki Sunningwell International Polska. Tego dnia wniosek o ogłoszenie upadłości i zatwierdzenie pre-packu złożyła też powołująca się na status wierzyciela spółka Corween Investments, działająca w ramach międzynarodowej grupy Liberty Group. Nadto ofertę zakupu i dzierżawy huty złożyła spółka Cognor Holding.
Sędzia Bogacz zaznaczył, że analizując sprawę w ostatnią środę sąd miał na względzie zalety wynikające z pre-packu, przede wszystkim gwarantujące szybkość postępowania upadłościowego. Zwrócił też jednak uwagę na możliwe w tym wariancie wycofanie się nabywcy z oferty w każdej chwili - bez konsekwencji.
Sąd wyjaśnił następnie, że nie mógł zatwierdzić pre-packu na rzecz Corween Investments - choć bowiem spółka potwierdziła posiadanie środków na nabycie huty stwierdzono, że - wbrew procedurze - nie jest ona jej wierzycielem; nie posiada też jeszcze uprzedniej zgody UOKiK na koncentrację. Spółka Sunningwell International Polska nie udowodniła posiadania środków na zakup huty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.