Tereny rekreacyjne na Księżej Górze w Radzionkowie mają zostać jesienią kolejny raz modernizowane. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje wprowadzić tam dalsze udogodnienia.
Księża Góra (357 m n.p.m.) leży na pograniczu Radzionkowa i Piekar Śląskich. W przeszłości była miejscem pozyskiwania skały wapiennej, czego śladem są pozostałości po wyrobiskach. Jest też sztuczna grota, w której w 2012 r. ustawiono rzeźbę notoazura. Szczątki takiego gada zostały znalezione w tym rejonie skałach wapiennych triasu środkowego.
W górnej części Księżej Góry funkcjonuje w sezonie letnim kąpielisko otwarte z trzema basenami i trzema małymi zjeżdżalniami dla dzieci. Obok są place zabaw i całoroczna ścieżka linowa.
- Około 28 tysięcy ludzi skorzystało tego lata z naszych basenów - mówi Grzegorz Zadęcki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radzionkowie. - Szacujemy, że połowę z tego stanowiły dzieci. W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy bilety rodzinne, a dzieci do lat siedmiu nie płaciły za wstęp. Bilety rodzinne cieszyły się dużą popularnością. Mamy w planie zrobić trochę udoskonaleń w sezonie jesienno-zimowym ze względu na to, że dużo dzieci nas odwiedza. Chciałbym, żeby kiedyś powstał tu taki fajny plac zabaw, jak na basenie w Piekarach Śląskich. Ale wymaga to nakładów.
Zalesione tereny na Księżej Górze zagospodarowano po raz pierwszy po pierwszej wojnie światowej, gdy naczelnikiem Radzionkowa był Jerzy Ziętek. W czasach PRL urządzono kąpielisko odkryte. Gruntowną modernizację teren ten przeszedł w 2010 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.