Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.41 PLN (-4.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

316.80 PLN (+3.50%)

ORLEN S.A.

127.80 PLN (-2.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (-1.29%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-2.64%)

Enea S.A.

25.62 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-4.43%)

Złoto

4 861.51 USD (-0.21%)

Srebro

79.51 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

95.24 USD (-2.12%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.31%)

Miedź

6.08 USD (-0.08%)

Węgiel kamienny

110.15 USD (-0.77%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.41 PLN (-4.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

316.80 PLN (+3.50%)

ORLEN S.A.

127.80 PLN (-2.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (-1.29%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-2.64%)

Enea S.A.

25.62 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-4.43%)

Złoto

4 861.51 USD (-0.21%)

Srebro

79.51 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

95.24 USD (-2.12%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.31%)

Miedź

6.08 USD (-0.08%)

Węgiel kamienny

110.15 USD (-0.77%)

Zakazy, wykluczenia, przesądy - Muzeum Śląskie zaprasza

fot: Maciej Dorosiński

Muzeum Śląskie aż do końca września zaprasza do gry w szachy i warcaby na Placu Fajrant

fot: Maciej Dorosiński

Muzeum Śląskie zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle”. Ekspozycja będzie prezentowana na poziomie -2 w budynku głównym Muzeum Śląskiego w Katowicach przy ul. Dobrowolskiego 1. Wernisaż odbędzie się w piątek, 6 września, o godz. 18.

Wystawa ukaże problem roli kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych. Kobiety od wieków borykały się ze stereotypem, że nie posiadają do w pracy w przemyśle odpowiednich kwalifikacji, są na to fizycznie za słabe, że nie jest to ich rola społeczna.

Ekspozycja w Muzeum Śląskim zaprezentuje cyfrowe reprodukcje fotografii ze zbiorów instytucji europejskich i amerykańskich, jak: Muzeum Śląskie w Katowicach, Imperial War Museums, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Gdańsku, National Coal Mining Museum for England, United States Holocaust Memorial Museum i wiele innych. Starannie wyselekcjonowane zdjęcia reprezentują praktycznie każdy typ fotografii – propagandową, dokumentalną, reporterską i artystyczną.

Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy, którzy będą oprowadzać po wystawie osoby niewidome.

Kuratorem wystawy, która będzie prezentowana do 29 grudnia, jest Mariusz Gąsior, kierownik Działu Fotografii Muzeum Śląskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górny Śląsk nie pęka przed gigantami. Szalone remisy Górnika i GKS-u

W minionej kolejce śląskie zespoły stanęły przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Wiele z nich rywalizowało na wyjeździe lub mierzyło się z faworytami ligi. Choć żadna z ekip z naszego regionu nie odniosła zwycięstwa, z pewnością nie można mówić o rozczarowaniu. Mecze Górnika Zabrze i GKS-u Katowice dostarczyły kibicom ogromnych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji.

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka"

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka" to wspólna akcja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Nadleśnictwa Katowice. Wpisuje się ona w trwający w woj. śląskim Rok Dziewięciu Górników z „Wujka".

Pgg rowery

Pracują na Halembie, a w wolnym czasie na rowerach zwiedzają świat

Paweł Głogowski i Dawid Szydłowski z ruchu Halemba są pasjonatami dwóch kółek. Przez pół miesiąca pokonali aż 1138,86 km, zdobyli 8846 m przewyższeń.

Pokazaliśmy w Chinach roboty z naszej górniczej szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku rywalizowali w światowej rangi zawodach World Robot Challenge w Pekinie. Zabrali do stolicy Chin szesnaście robotów.