Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka"

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka" to wspólna akcja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Nadleśnictwa Katowice. Wpisuje się ona w trwający w woj. śląskim Rok Dziewięciu Górników z „Wujka".

fot: ŚCWiS/FB

Rok 2026 jest w województwie śląskim Rokiem Dziewięciu Górników z „Wujka"

fot: ŚCWiS/FB

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka" to wspólna akcja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Nadleśnictwa Katowice. Wpisuje się ona w trwający w woj. śląskim Rok Dziewięciu Górników z „Wujka".

Rozpoczęto ją 11 marca 2026 r. podpisaniem listu intencyjnego przez dyrektora ŚCWiS Roberta Ciupę i Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice Wojciecha Kubicę.

W tym tygodniu akcja odbędzie się w dwóch pierwszych placówkach:

● 15 kwietnia, środa – Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Techników 11, Katowice,

● 17 kwietnia, piątek – Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, ul. Dąbrowskiego 36, Chorzów.

 Dla każdej placówki nadleśnictwo wybiera najbardziej odpowiadający temu miejscu gatunek drzewa. Przy każdym posadzonym drzewie zostanie umieszczona trwała tabliczka. 

Sadzeniu drzew towarzyszyć będzie w poszczególnych placówkach prezentacja mobilnych, modułowych wystaw historycznych ŚCWiS.

Kolejne, już zaplanowane, sadzenia Drzew Pamięci:

22 kwietnia – Szkoła Podstawowa nr 59 w Katowicach,
29 kwietnia – Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna w Rudzie Śląskiej,
30 kwietnia – Szkoła Podstawowa nr 16 im. Bolesława Prusa w Siemianowicach Śląskich,
21 maja – Szkoła Podstawowa nr 24 im. Norberta Kroczka w Zabrzu,
28 maja – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach,
29 maja – Zespół Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej im. Powstańców Śląskich,
19 czerwca – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka w Katowicach.

- Akcja polega na sadzeniu przy szkołach drzew symbolizujących pamięć o górnikach poległych podczas pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek" w Katowicach, 16 grudnia 1981 r. Wtedy, w czwartym dniu stanu wojennego, siły milicyjno-wojskowe dokonały brutalnego ataku na strajkujących w kopalni górników, używając do tego m.in. czołgów i karabinów z ostrą amunicją. Dziewięciu górników, postrzelonych przez pluton ZOMO, poniosło śmierć - informuje ŚCWiS.

Rok 2026 jest w województwie śląskim Rokiem Dziewięciu Górników z „Wujka" dla uczczenia 45. rocznicy ich śmierci w wyniku pacyfikacji strajku w kopalni. Uchwałę w tej sprawie przyjął Sejmik Województwa Śląskiego na sesji 15 grudnia 2025 r., czyli w przeddzień 44. rocznicy pacyfikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Książka na weekend: „Odległe życie”. Australijska saga rodzinna – od hodowli owiec po roboty górnicze

Lata 50. i 60. ubiegłego wieku w Australii to czas poszukiwań pod ziemią surowców, dzięki którym mógł wzbogacić się kraj. Ale to jednocześnie konflikt z farmerami, hodowcami bydła i owiec, brutalne wejście w ich świat ukształtowany od pokoleń. Książka „Odległe życie” to świetna saga rodzinna pokazująca, jak walczyć o przetrwanie i podnieść się po tragicznych doświadczeniach.

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Jakie zostały ślady po postindustrialnych zabytkach Bytomia?

Przełom XX i XXI wieku to ogromne zmiany w Bytomiu związane z transformacją gospodarczą. Wiele zakładów przemysłowych, jak: kopalnie, huty, elektrociepłownie oraz inne zakłady produkcyjne zostało zlikwidowanych. Część obiektów bezpowrotnie wyburzono, jednak spora część została zachowana,  jak: EC Szombierki, szyb Krystyna czy budynki po dawnych zakładach Orzeł Biały oraz kopalniach Rozbark i Bolko. 

Bytomskie perełki postindustrialu na znaczkach pocztowych

Elektrociepłownia Szombierki – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków przemysłowych Górnego Śląska oraz wizerunek najstarszej, nieprzerwanie czynnej bytomskiej kolei wąskotorowej, trafiły na znaczki i pocztówki. Można je już zakupić w sklepie internetowym Poczty Polskiej.