Zmechanizowane obudowy ścianowe najnowszej generacji, kolejki podwieszane, zdalnie sterowane kombajny i - po raz pierwszy - nowoczesne systemy grzewcze spełniające najwyższe normy środowiskowe – to wszystko będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019, które rozpoczną się już we wtorek, 10 września i potrwają do piątku.
Dziennikarzy i fotoreporterów "Górniczej" nie zabraknie na największej górniczej ekspozycji targowej. W Katowicach w tym roku swoje produkty i usługi zaprezentuje ponad trzysta firm z 14 krajów: Polski, Kanady, Rosji, Chin, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Cypru, Włoch, Belgii, Słowacji, Czech i Francji.
W kolejnych numerach tygodnika zamieścimy relację z wydarzenia, natomiast już w czwartek, 5 września, w przededniu wielkiej katowickiej imprezy polecamy Czytelnikom "Górniczej" specjalny, obszerny dodatek na targi. Dowiemy się z niego o towarzyszących wystawie konferencjach, debatach, konkursach i innych atrakcjach trzydniowego programu. Dla naszych Czytelników, którzy wybiorą się w okolice Spodka do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, zamieszczamy m.in. dokładną mapę targów z lokalizacją stoisk.
Na redakcyjnych stronach "Górniczej" polecamy szczególnie wywiad z wiceministrem energii Adamem Gawędą, w którym zapewnia on m.in., że zjawisko nieefektywnego spalania węgla w klasycznych piecach zniknie w Polsce szybko. - Myślę, że to kwestia najbliższych 4-5 lat. Ten czas musimy wykorzystać na to, by proces transformacji i wykorzystania paliw stałych uwzględniał tzw. energetykę rozproszoną i ciepłownictwo, bo w tym obszarze jest bardzo dużo do zrobienia - mówi Adam Gawęda w rozmowie z Anną Zych na łamach "Górniczej".
Prócz aktulaności i newsów górniczych (jak te o potrojeniu zysku przez kopalnię Bogdanka czy uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich z udziałem premiera) piszemy także m.in. o gigantycznych ścianach, które zaczynają eksploatować górnicy kopalni Knurów-Szczygłowice. "Knurowski zakład górniczy ma przed sobą dobre perspektywy. Ściany będą tu niczym w Bogdance. (...) To początek nowego rozdziału w historii knurowskiego zakładu górniczego. Geolodzy zapowiadają, że w przyszłości podobnych ścian będzie więcej. Popłynie z nich rzeka bardzo dobrego jakościowo węgla" - czytamy w tekście pt. "Dwa giganty na jednym ruchu".
Informujemy też o inwestycjach w kopalni Chwałowice oraz o rekordowych nakładach inwestycyjnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
W tle robót przygotowawczych i fedrowania opisujemy interesującą i nader aktualną dla górników PGG sprawę postulatów płacowych. Kontekstem jest świeża zapowiedź ministra energii, że zamierza on spotkać się ze związkowcami największej spółki górniczej i poprosił już jej zarząd o dane do analizy finansowej.
Niezwykle ciekawie prezentuje się nowa metoda odmetanowania ścian w kopalniach PGG przy pomocy wierceń kierunkowych, której efekty można ocenić po ponad roku od wdrożenia. Pomysł ściągnięto z górnictwa miedziowego a o szczegółach przedsięwzięcia piszemy w tekście pt. "Wiercą bezpieczneij i taniej".
W czwartkowej "Górniczej" w naszym stałym dodatku "Po szychcie" z pewności nie wolno przegapić dwóch wyjątkowych tematów. Po pierwsze - okraszonej świetnymi zdjęciami Macieja Dorosińskiego relacji z "biegu dla twardzieli", czyli Górniczego Runmageddonu, który rozegrano w tym roku pod kopalnią Szczygłowice. Po wtóre - tekstu "Na przekór losowi", w którym po kilku latach spotykamy się z nieprzeciętnym człowiekiem, górnikiem poszkodowanym tragicznie w wypadku pod ziemią Januszem Dziadeckim. Los uderzał w niego nie tylko w kopalni, ale też wówczas, kiedy wydawało się, że nie spotka go nic gorszego niż utrata obu nóg... O perypetiach Janusza, problemie i prośbie, jaką skierował do naszych Czytelników za posrednictwem redakcji, przeczytacie już w czwartek, 5 września.
"Górnicza" jak zwykle dostępna będzie w kioskach i na bramach kopalń. Zapraszamy do ciekawej lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.