W najbliższym numerze "Górniczej" - który do rąk czytelników oddamy w najbliższy czwartek, 5 września - ukaże się wywiad z wiceministrem energii Adamem Gawędą. Pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odnosi się w nim do sytuacji spółek zaplecza górniczego i firm wydobywczych oraz przyszłości węgla jako nośnika energii.
- Eksport polskich maszyn i urządzeń górniczych jest kierowany nie tylko do Europy, ale i części Azji, a spółki zaplecza górniczego systematycznie umacniają swój potencjał na tych rynkach. To pozwoliło im na harmonijny rozwój i zbudowanie wartości, a wykorzystanie zaplecza technologicznego dało impuls do poszerzenia oferty produktowej. Natomiast jeśli mówimy o eksporcie polskich spółek surowcowych, to z pewnością rynek europejski bardzo mocno się dla nich kurczył. To przesłanka do tego, by potencjał polskiego górnictwa bardziej dopasować do potrzeb energetyki zawodowej i rodzimego rynku. Z drugiej strony rynek niemiecki co roku zwiększa import węgla, w związku z tym wydaje się, że polskie spółki - i mam tu na uwadze Węglokoks - powinny tę lukę lepiej wypełniać, szukając odbiorców za naszą zachodnią granicą. Rodzime górnictwo nie wybiera się jeszcze na emeryturę - mówi wiceminister energii Adam Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zwracam uwagę pana ministra, że decyzja emerytalna dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego, jeśli o to chodziło w pańskiej wypowiedzi, najprawdopodobniej zapadała będzie w Brukseli.