Podczas uroczystej akademii w Elektrowni Turów pracownicy wraz z zaproszonymi gośćmi uczcili w piątek, 30 sierpnia, tegoroczny Dzień Energetyka.
W uroczystości oprócz pracowników elektrowni w Bogatyni, wzięło udział wielu gości - marszałek województwa dolnośląskiego, dyrektor generalny Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk akademickich i duchowieństwa oraz współpracujących z elektrownią spółek i instytucji. Zarząd spółki PGE GiEK na akademii reprezentowali wiceprezesi Norbert Grudzień i Zbigniew Kasztelewicz - poinformowała portal netTG.pl Sandra Apanasionek, rzecznik PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Rolę Elektrowni Turów w polskim systemie elektroenergetycznym podkreślił wiceprezes Norbert Grudzień:
– Elektrownia Turów wraz z pobliską kopalnią tworzy kompleks górniczo-energetyczny, który jest nie tylko jednym z filarów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ale również istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednym z przejawów dbania o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju jest kończąca się wkrótce budowa nowego bloku energetycznego. Nowy blok energetyczny pozwoli nam wydatnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, jak również jest gwarantem miejsc pracy dla energetyków, naszych przyjaciół górników i firm współpracujących z elektrownią i kopalnią. Dzięki tej inwestycji wykorzystamy także tutejsze złoża węgla brunatnego przy użyciu już istniejącej infrastruktury - mówił Norbert Grudzień.
Dodał, że kończąca się wkrótce inwestycja to ogromna szansa na dalszy rozwoju regionu, co jednocześnie wpłynie bezpośrednio na poprawę jakości życia mieszkańców.
Przedstawiając inne kluczowe przedsięwzięcia spółki PGE GiEK wymienił m.in. kończącą się budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (które już dzisiaj produkują energię) oraz rozpoczęty niedawno projekt budowy dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. PGE GiEK odbuduje także elektrownię wodną na rzece Witka. Jej moc wyniesie ok. 1 MW. Z kolei w Elektrowni Bełchatów powstanie pierwszy w Polsce eksperymentalny magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym o mocy 1 MW netto.
Dyrektor Elektrowni Turów Dariusz Czuk przedstawił gościom historię przedsiębiorstwa, prowadzone projekty i plany na przyszłość. Dyrektor przypomniał również wartości na których opiera się kultura pracy w grupie kapitałowej PGE, związane z postawą wobec firmy, pracowników, prowadzonych działań biznesowych oraz utrzymywanych relacji zewnętrznych.
- Myślenie o przyszłości zawsze było dla nas siłą napędową Turowa. Funkcjonowanie elektrowni to nieustające pasmo zmian. Można zadać sobie pytanie - jak nie zagubić się w mnogości przeobrażeń i przebiegu procesów? Mamy odpowiedź – są to nasze wartości: "Partnerstwo – Rozwój – Odpowiedzialność". Chodzi o to, aby nie zapominać o tych wartościach, aby stanowiły one trzon kultury naszej firmy, abyśmy mogli przekazać je kolejnym pokoleniom – powiedział Dariusz Czuk.
Dyrektor podziękował również przybyłym gościom, w tym władzom GK PGE, kierownictwu i pracownikom innych oddziałów PGE GiEK, w szczególności najbliższemu sąsiadowi - Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz współpracującym firmom, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju elektrowni. Szczególne podziękowania skierował do wszystkich pracowników elektrowni za wysiłek, jaki wkładają w realizację codziennych zadań.
Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej w przesłanym liście złożył wszystkim energetykom Turowa najserdeczniejsze życzenia, gratulacje i podziękowania za wspólny codzienny trud i rzetelną pracę, bez których Grupa Kapitałowa PGE nie sprostałaby wyzwaniom, jakie przyniósł miniony rok, i nie osiągnęłaby wyznaczonych jej celów.
"W obecnych realiach rynkowych branża energetyczna jest jednym z fundamentów stabilności, bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich sfer życia w naszym kraju, a także jego możliwości rozwojowych. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom chcemy być kołem zamachowym krajowej gospodarki. Planujemy długofalowo i podejmujemy rozważne i zdecydowane decyzje, gwarantujące stabilny rozwój tego strategicznego dla kraju sektora" – przekazał Henryk Baranowski.
Podczas uroczystości odczytano również listy gratulacyjne przesłane na ręce dyrektora elektrowni.
Krzysztof Kubów - wiceminister energii, zaznaczył, że branża energetyczna jest bez wątpienia kołem zamachowym polskiej gospodarki.
"To dzięki niej przemysł może rozwijać się bez obaw o dostawy wysokiej jakości energii i ciepła. Firmy energetyczne skutecznie odpowiadają za popyt, zarówno ze strony klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Dzięki pracy Energetyków i ich zaangażowaniu, polska energetyka staje się coraz bardziej konkurencyjna i umacnia swoją pozycję. Jest to także możliwe dzięki korzystnym warunkom tworzonym przez rząd, parlament i biznesowe otoczenie. Cieszę się, że w ciągu ostatnich 4 lat rząd i parlament stworzyli kolejne regulacje wspierające rozwój energetyki, a tym samym całej gospodarki. Sektor energetyczny dynamicznie się rozwija i przechodzi transformację. Realizujemy nowe inwestycje w nowe moce wytwórcze w kraju, modernizujemy istniejącą infrastrukturę i wdrażamy nowe technologie. Chcemy, aby te działania wpływały na poprawę warunków zatrudnienia wszystkich pracowników branży energetycznej. Polscy energetycy mogą być dumni z szacunku, jakim dziś darzą ich Polacy. Mamy wykształconych i dobrze przygotowanych do największych wyzwań pracowników, którzy działają w nowoczesnej gałęzi przemysłu. Przede wszystkim mamy ludzi, na których ofiarność, wsparcie i solidarność można liczyć w najtrudniejszych momentach. Za to Państwu serdecznie dziękuję. Jako poseł tej ziemi i wiceminister ds. energii doskonale rozumiem znaczenie i rolę, jaką spełnia dla całego kraju energetyka z zagłębia turoszowskiego" – napisał wiceminister.
List gratulacyjny przesłała także Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji narodowej.
"Święto Energetyków obchodzone na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe jest doskonała okazją do przypomnienia roli, jaką w społeczeństwie odgrywają pracownicy sektora energetycznego. Dzięki Państwa staraniom możliwe jest sprawne funkcjonowanie zakładów pracy, instytucji i tysięcy gospodarstw domowych. Państwa działania, niewidoczne na co dzień, przyczyniają się do podnoszenia komfortu życia i jakości życia całego społeczeństwa. Dyrekcji Elektrowni Turów, jak i całej spółce PGE GiEK przekazuję wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w budowę nowoczesnego systemu szkolnictwa branżowego i technicznego. Mam nadzieję, że wypracowane przez Państwa dobre praktyki współpracy ze szkołami staną się punktem odniesienia oraz inspiracją dla innych przedsiębiorców. Życzę, aby podejmowane przez Państwa inicjatywy, szczególnie dotyczące kształcenia zawodowego, przynosiły jak najlepsze rezultaty, oraz przyczyniały się do wzmocnienia pozycji w regionie" - czytamy w liście sekretarza stanu.
W drugiej części uroczystości wręczono państwowe, branżowe i honorowe odznaczenia. Złotym medalem "Za długoletnią służbę" uhonorowano 23 pracowników, srebrnym - 9, a brązowym – 1. 3 osoby otrzymały resortową odznakę "Za Zasługi dla Energetyki", 3 osoby odznakę "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" a 55 pracowników uhonorowano odznaką "Zasłużony dla Elektrowni Turów". Dodatkowo z grona zaproszonych gości honorową odznakę "Zasłużony dla Elektrowni Turów" otrzymało 6 osób. Po raz pierwszy wręczono odznakę "Zasłużony dla Społecznej Inspekcji Pracy Elektrowni Turów". W ten sposób uhonorowano dwie osoby. Dodatkowo jedną osobę wyróżniono listem gratulacyjnym prezesa PGE GiEK za innowacyjność.
Uroczystość zakończył występ duetu utalentowanych artystek – skrzypaczki Agnieszki Flis i saksofonistki Nastazji Babskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.