Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zainteresowany jest przejęciem linii kolejowej nr 322 Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie. To trasa, którą w połowie XX w. wywożono urobek z kopalni uranu i fluorytu w Kletnie. Obecnie korzysta z niej na krótkim odcinku wyłącznie jedna z kopalń odkrywkowych w północnej części Masywu Śnieżnika.
Trasa do Stronia Śląskiego jest już w większości nieprzejezdna. Pociągi pasażerskie przestały nią jeździć 15 marca 2004 r., a towarowe - pod koniec sierpnia 2007 r. Użytkowany jest tylko niewielki, zachodni fragment linii.
- Na linii kolejowej nr 322 Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie podciągi kursują na odcinku około 9 km, od Kłodzka do Ołdrzychowic. Jest to ruch towarowy związany z wywozem kruszywa. Składy kursują z prędkością 20 km/h. Na dalszym odcinku od 2004 r. nie ma kursów - informuje Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA we Wrocławiu.
Linia zbudowana została w 1897 r. Największe znaczenie strategiczne miała w latach 1948-1953, gdy w Kletnie funkcjonowała kopalnia uranu, a także potem do 1957 r., gdy w tych samych wyrobiskach wydobywano fluoryt. Był on ciężarówką star wożony na stację PKP w Kletnie, skąd koleją wywożono go do odbiorców, m.in. do Huty Bobrek w Bytomiu, Cementowni Wiek w Ogrodzieńcu czy Cementowni Saturn w Wojkowicach. Później z linii korzystały Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego, które w Kletnie prowadziły kamieniołom marmuru.
Obecnie ostatnim użytkownikiem linii jest kamieniołom marmuru w Romanowie koło Ołdrzychowic Kłodzkich. Pomiędzy Ołdrzychowicami Kłodzkimi a Trzebieszowicami znajduje się bocznica kolejowa, którą co dwa-trzy dni opuszczają składy pociągów z kruszywem.
- Kamień z kamieniołomu utrzymał tą linię przy życiu - przyznaje Bohdan Ząbek z PKP PLK, potwierdzając jednocześnie, że samorząd wojewódzki Dolnego Śląska nadal zainteresowany jest przejęciem tej trasy. Jednak żadnych wiążących decyzji jeszcze nie podjęto.
Niezelektryfikowana linia do Stronia Śląskiego po ewentualnym przywróceniu możliwości przejazdu mogłaby służyć nie tylko kopalni marmuru, lecz także ruchowi pasażerskiemu. W okolicy znajdują się ośrodki narciarskie i wysoce atrakcyjne tereny górskie Masywu Śnieżnika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.