W tym roku mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Konflikt rozpoczął się 1 września 1939 r. od inwazji Niemiec na Polskę.
Agresję hitlerowskich Niemiec na Polskę poprzedziła prowokacja w Gliwicach. W przeddzień wybuchu działań wojennych niemieccy żołnierze, którzy byli przebrani za powstańców śląskich napadli na radiostację w Gliwicach. Jak dowód, że za napaścią stali Polacy, miało posłużyć pozostawione na miejscu ciało Franciszka Honioka, uczestnika trzeciego powstania śląskiego, który 30 sierpnia został aresztowany przez gestapo. Niemiecka propaganda przedstawiła wydarzenia w Gliwicach jako dowód agresji strony polskiej, na które jedyną odpowiedzią mogą być działania zbrojne.
1 września 1939 r. o godz. 4:45 rano wojska niemieckie uderzyły na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Polska została nie tylko zaatakowana na całej długości granicy z Niemcami, ale również z terytorium Moraw i Słowacji. Oznaczało to, że mniej liczna, o wiele gorzej uzbrojona i nieprzygotowana do wojny armia polska musiała stawić czoła wrogowi na froncie o długości 1600 km. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1,8 mln żołnierzy, 2800 czołgów, 3000 samolotów oraz 10000 dział, podczas gdy polska armia zmobilizowała ok. 1 mln żołnierzy, 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział. Klęskę wojny obronnej 1939 r. przypieczętowała agresja drugiego sąsiada - 17 września terytorium Polski zaatakowała Armia Czerwona.
Niemiecka agresja na Polskę jest uznawana za datę rozpoczęcia globalnego konfliktu, w którym głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). Wg różnych źródeł w konflikcie zginęło od 50 do 78 mln ludzi. Działania wojenne w Europie zakończyło podpisanie 7 maja 1945 r. aktu kapitulacji przez III Rzeszę Niemiecką. Natomiast wojnę ostatecznie zakończyła kapitulacja Japonii, która miała miejsce 2 września 1945 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.