Złoty w najbliższych dniach pozostanie słaby ze względu na nastroje panujące na rynku i utrzymującą się awersję do ryzyka - oceniają ekonomiści w środę, 28 sierpnia. Rentowności obligacji mogą nadal spadać.
- W środę widzimy osłabienie złotego wobec euro, dolara i franka. Jeszcze rano nastroje na rynku się wahały, ale uległy pogorszeniu i dolar umocnił się wobec euro. Inwestorzy są bardzo nerwowi i mimo, że nie napłynęły nowe informacje o sytuacji między Stanami a Chinami, nadal utrzymuje się awersja do ryzyka. Informacja, że premier Wielkiej Brytanii poprosił królową o zgodę na zawieszenie obrad Izby Gmin na 5 tygodni, zwiększyła ryzyko twardego brexitu, co przełożyło się na pogorszenie nastrojów i sytuacji walut rynków wschodzących. W najbliższych dniach złoty może utrzymać słabe poziomy - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.
Rynek długu skarbowego
- Na potwierdzenie awersji do ryzyka spadają rentowności na rynkach bazowych, a wraz z nimi również w Polsce. W kraju od rana spadki były wyraźnie większe niż w USA i w Niemczech. Ma to związek z publikacjami informacji o przyszłorocznym budżecie i o potrzebach pożyczkowych, które oznaczają mniejszą podaż obligacji skarbowych. Jeżeli nie napłyną nowe informacje o wojnie handlowej, które mogłyby zmniejszyć awersję inwestorów do ryzyka, to rentowności mogą nadal nieznacznie spadać - powiedziała Monika Kurtek.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,456 proc., a niemieckich -0,719 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.