Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamawia inwentaryzację danych źródłowych powstających w należących do niej 41 gminach. Dane te mają trafić na tzw. platformę otwartych danych (open data) - będą służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i administracji.
O rozpoczęciu prac nad założeniami projektu open data przedstawiciele GZM mówili w ub.r. w Tychach, podczas konferencji "Smart Metropolia". Zgodnie z przedstawionymi wówczas informacjami, chodzi o stworzenie platformy i narzędzi (pod hasłem GZM Data Store), aby móc gromadzić dane i je udostępniać - od danych dotyczących np. komunikacji, po inne dane gminne.
W czwartkowej informacji Michał Nowak z biura prasowego GZM przypomniał, że administracja samorządowa wytwarza i zbiera ogromne ilości danych, dotyczących np. transportu, ruchu drogowego, edukacji, kultury, turystyki, a także sieci energetycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. Coraz częściej tego typu informacje są udostępniane publicznie.
Otwarte dane mogą m.in. służyć transparentności i poprawie skuteczności działania administracji publicznej. Aby jednak mogli z nich korzystać mieszkańcy, studenci, przedsiębiorcy czy inwestorzy, muszą najpierw zostać przetworzone, a później udostępnione.
- Taki cel ma właśnie GZM, która pracuje nad platformą otwartych danych. Istotnym elementem w tym procesie jest zinwentaryzowanie danych wytwarzanych przez gminy. Pozwoli to na znalezienie wspólnych obszarów, które zasilą wspólną bazę. Przetarg na wykonawcę, który dokona tej inwentaryzacji, właśnie został ogłoszony - wskazał Nowak.
Jak uściślił, inwentaryzacja danych wytwarzanych przez gminy i miasta GZM ma pozwolić na znalezienie "wspólnych mianowników" danych, które znajdą się we wspólnej bazie. Dzięki temu będą mogły być one zbiorczo analizowane i interpretowane.
W opisie zamówienia zawartym w informacji o postępowaniu GZM uściśla, że głównym celem projektu "GZM Data Store" jest stworzenie wspólnej platformy Otwartych Danych Publicznych.
Metropolia wyjaśnia, że pod tym pojęciem rozumie w przetargu nieprzetworzone informacje wytworzone przez samą GZM i jej gminy członkowskie, w tym m.in. dane transportowe (np. rozkłady jazdy, pozycje GPS pojazdów), środowiskowe (drzewa, zanieczyszczenie powietrza), statystyki (analizy, raporty), finansowe (wydatki, umowy, przetargi), geodane (mapy GIS, MPZP, mapy akustyczne), kulturalne (wydarzenia, imprezy), sportowe (kluby sportowe, orliki, boiska), edukacyjne (szkoły), jak również dane przetworzone w interesie publicznym, do których dostępu nie ograniczają przepisy.
Metropolia uściśla przy tym, że przedmiot zamówienia dotyczy inwentaryzacji zbiorów danych w dyspozycji gmin członkowskich, badania zidentyfikowanych zbiorów danych, opracowania analizy uwarunkowań i możliwości (w tym technicznych i formalnoprawnych), udostępniania tych zbiorów danych i przygotowania rekomendacji zbiorów danych, które mogą i powinny zostać udostępnione w pierwszej kolejności.
Wykonawca ma też zapewnić gminom wsparcie przy udostępnieniu danych na portalu otwartych danych GZM. W oparciu o przeprowadzoną inwentaryzację i ocenę wartości poszczególnych zbiorów danych, Metropolia w uzgodnieniu z wykonawcą wybierze do 150 takich zbiorów, w tym po co najmniej dwa zbiory z każdej gminy, a następnie wykonawca przygotuje je - we współpracy z gminami - do opublikowania na portalu GZM Open Data.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.