Dane ze strefy euro i publikacja minutes Rezerwy Federalnej mogą osłabić złotego wobec euro - oceniają ekonomiści w środę, 21 sierpnia. Rentowności krajowych SPW mogą w najbliższym czasie poruszać się w trendzie bocznym.
- Złoty w środę umacnia się wobec euro i zbliża do poziomu 4,35. Jednak w naszej ocenie prawdopodobieństwo, że ta tendencja będzie kontynuowana jest niewielkie. Zarówno najbliższe dane makroekonomiczne (w szczególności PMI strefy euro), jak i publikacja minutes z posiedzenia Fed, mogą mieć negatywny wpływ dla krajowej waluty. W związku z tym spodziewamy się przerwania tej tendencji i osłabienia złotego - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Jakub Rybacki.
Rynek długu - skarbowych papierów wartościowych
W środę doszło do wzrostów rentowności polskich SPW na długim i średnim końcu krzywej.
- W ostatnich dniach doszło do dużego umocnienia rentowności na krajowym rynku długu. Chwilowo brakuje czynników, które mogłyby ten rynek w większym stopniu poruszyć. Nawet jeżeli retoryka Fed została odebrana jako mniej gołębia, to prawdopodobnie nastawienie EBC będzie mocno gołębie i to będzie czynnikiem, który będzie wspierał niskie rentowności obligacji. Perspektywa słabszego PMI w strefie euro nie pomaga rynkom. W najbliższym czasie spodziewamy się, że rentowności będą poruszać się w trendzie bocznym - powiedział Rybacki.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,584 proc., a niemieckich -0,674 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.