Złoty nie ma istotnego potencjału do spadku wobec euro i nie powinien przełamać poziomu 4,34-4,35 - uważają ekonomiści w środę, 7 sierpnia. Rentowności polskich SPW mogą spadać, zwłaszcza na długim końcu krzywej.
- Widzę niewielki potencjał do dalszego osłabiania się złotego wobec euro - nie sądzę, żeby para EUR/PLN przełamała poziom 4,34-4,35 - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Marcin Sulewski.
- Inwestorzy powoli zaczynają odbudowywać swoje oczekiwania na dalsze poluźnianie polityki pieniężnej na świecie, tak jak miało to miejsce przed posiedzeniem Fed z końca lipca, kiedy prezes Powell nieco ostudził apetyty inwestorów - dodał ekonomista banku.
W ocenie Marcina Sulewskiego, "w kolejnych tygodniach euro powinno zyskiwać wobec dolara", gdyż "istotne jest to, że rynki wyceniają dalsze obniżki stóp w Stanach Zjednoczonych", a w kolejnych miesiącach liczy on, że "szala zacznie przechylać się na korzyść gospodarek ze strefy euro".
W środę inwestorzy dowiedzieli się, że według szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeny Borys-Szopy, stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. w czerwcu - ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że wskaźnik za lipiec utrzymał się na poziomie 5,3 proc.
Na rynkach bazowych inwestorzy zwracali uwagę na niemiecki odczyt produkcji przemysłowej - w czerwcu produkcja przemysłowa spadła o 1,5 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,1 proc., po korekcie z +0,3 proc. - analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,5 proc.
W reakcji na niemieckie dane euro traciło wobec dolara - od godz. 8.00, kiedy odczyt poznali inwestorzy, kurs EUR/USD spadł o ok. 25 pipsów do ok. godz. 12.00
- Dzisiejsze dane sugerują, ze dynamika PKB w II kw. najprawdopodobniej będzie negatywna w ujęciu kwartalnym. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 0,7 proc., nawet do 0,1-0,2 proc rdr - skomentowali niemieckie dane ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Rynek papierów dłużnych Skarbu Państwa
Środowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały spadki rentowności - najsilniejsze miały miejsce na długim końcu krzywej, gdzie dochodowość 10-letnich SPW zniżkowała o ponad 6 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.