Masa towarów przewiezionych w Polsce koleją spadła w pierwszej połowie tego roku o 4 proc. do 118,9 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy przewieziono 123,9 mln ton - poinformował w środę, 31 lipca, Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
Średnia odległość przewozów jednej tony wyniosła w pierwszej połowie tego roku 232 km i była niższa o 3 km niż rok wcześniej.
UTK poinformował, że w czerwcu przewoźnicy kolejowi przetransportowali niecałe 19 mln t, co oznacza wynik niższy o blisko 1,9 mln t niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
"Na rynku przewozów towarowych zauważalne jest wyhamowanie jeśli chodzi masę przewożonych towarów. Dostępne dane za pierwszy kwartał w zakresie przewozów intermodalnych oraz przewozu grup wskazują, że nie wszystkie rodzaje przewozów odnotowały spadek i dotyczył on głównie grup ładunków masowych. Należy mieć na uwadze, że zmniejszenie zapotrzebowania na cześć przewozów jest zjawiskiem normalnym przy mniejszej ilości realizowanych prac związanych np. z wykorzystaniem kruszyw" - ocenił cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Według UTK największy udział, według masy przewiezionych towarów, przypadł w pierwszych sześciu miesiącach tego roku spółce PKP Cargo (40,8 proc.) oraz DB Cargo Polska (16,7 proc.) i Lotos Kolej (5,2 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.