W czerwcu przewoźnicy kolejowi przetransportowali niecałe 19 mln t, co oznacza wynik niższy o blisko 1,9 mln t niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Pierwsze półrocze 2019 r. zakończyło się wynikiem blisko 119 mln t, co również jest gorszym wynikiem niż przed rokiem.
Jak przekazali przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, licząc rok do roku, w czerwcu masa przewiezionych towarów spadła o 9%. Zrealizowana praca przewozowa wyniosła niecałe 4,5 mld tonokilometrów i była niższa o ponad 0,4 mld tonokilometrów (- 9 %), zaś praca eksploatacyjna ukształtowała się na poziomie 6,6 mln pociągokilometrów, o 0,7 mln pociągokilometrów (- 9,6 %) mniej niż w czerwcu 2017 r.
- Na rynku przewozów towarowych zauważalne jest wyhamowanie jeśli chodzi masę przewożonych towarów. Dostępne dane za I kwartał w zakresie przewozów intermodalnych oraz przewozu grup wskazują, że nie wszystkie rodzaje przewozów odnotowały spadek i dotyczył on głównie grup ładunków masowych. Należy mieć na uwadze, że zmniejszenie zapotrzebowania na cześć przewozów jest zjawiskiem normalnym przy mniejszej ilości realizowanych prac związanych np. z wykorzystaniem kruszyw - ocenia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
W pierwszym półroczu koleją przewieziono o 119 mln t (- 4%) mniej towarów niż w okresie styczeń –czerwiec w 2018 r. Praca przewozowa wyniosła 28,2 mld tonokilometrów a praca eksploatacyjna 4 1,3 mln pociągokilometrów. Odpowiednio o 0,9 mln tonokilometrów (- 4%) i 1,7 mln pociągokilometrów (- 4%) mniej niż przed rokiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.