Spółki Polskiej Grupa Energetycznej mają wpłacić co najmniej 1,5 mld zł na fundusz "Eko-Inwestycje". Ma on inwestować m.in. w elektromobilność, usługi efektywności energetycznej, ograniczenie emisyjności czy digitalizację energetyki.
Zarząd PGE poinformował we wtorek, 30 lipca, że spółka, wraz ze spółkami zależnymi: PGE Energia Ciepła, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna podpisały umowę inwestycyjną z (należącym do Grupy Kapitałowej PGE) Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Energia. TFI Energia planuje utworzyć fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych pod nazwą "Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Eko-Inwestycje" (FIZAN Eko-Inwestycje).
Inwestorzy, czyli spółki PGE zobowiązane będą wpłacić nie mniej niż 1,5 mld zł w ciągu 36 miesięcy od rejestracji funduszu. Większość wpłat ma przypadać na 2020 r. Fundusz zostanie utworzony na czas nieokreślony, ale jego rozwiązanie może nastąpić nie wcześniej niż po 7 latach od wpisania do rejestru funduszy inwestycyjnych.
Celem inwestycyjnym Funduszu PGE będzie lokowanie środków w podmioty działające w obszarach rynkowych związanych z elektromobilnością, zwiększeniem elastyczności i optymalizacją systemów energetycznych, usługami efektywności energetycznej, ograniczaniem emisyjności energetyki, poprawą jej sprawności, w tym poprzez inwestycje w wysokowydajne źródła wytwarzania oraz wykorzystaniem technologii cyfrowych do poprawy efektywności kosztowej. Zakładany horyzont inwestycyjny to co najmniej 5 lat.
TFI Energia zarządza już czterema funduszami. To FIZAN Energia Emerytura SFIO, FIZAN PGE Ventures - utworzony przez PGE, PFR i NCBR do inwestycji w start-upy, JSW Stabilizacyjny FIZ - fundusz stabilizacyjny JSW, na którym spółka ta lokuje nadwyżki, generowane w czasie koniunktury, oraz FIZAN Energia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.