Złoty w krótkiej perspektywie może stabilizować się wobec euro wokół poziomu 4,26 - uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW, mimo że są w pobliżu historycznego minimum, mogą wciąż spadać.
- W najbliższych dniach EUR/PLN może oscylować wokół poziomu 4,26, gdyż w mojej opinii jest to właściwy poziom równowagi - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego PKO BP, Jarosław Kosaty.
Jego zdaniem, w nieco dłuższej perspektywie EUR/PLN będzie wynosić 4,26-4,27.
W przypadku głównej pary walutowej świata, ekonomista PKO BP spodziewa się, że będzie ona zbliżona do poziomu 1,12, choć w dłuższej perspektywie, do końca III kwartału, kurs EUR/USD może wynieść 1,14.
Rynek długu
W środę, 24 lipca, na rynku polskiego długu skarbowego miały miejsce spadki rentowności, najbardziej zauważalne na środku krzywej, gdzie dochodowość 5-letnich SPW zniżkowała o ok. 4 pb.
Rentowność długu 10-letniego zbliżyła się do historycznego minimum z początku 2015 roku (1,996 proc.).
- Spodziewamy się dalszego spadku rentowności SPW. Możemy zbliżyć się do poziomu 2,0 proc., zwłaszcza w kontekście oczekiwanego +gołębiego+ przekazu EBC na najbliższym posiedzeniu - powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP, Arkadiusz Trzciołek.
W jego ocenie, spadku rentowności długu skarbowego mogą być silniejsze "od środka krzywej wzwyż".
Jednocześnie, zdaniem eksperta PKO BP, może dojść do lekkiego zawężenia spreadu między rentownością polskich dziesięciolatek a niemieckimi bundami - do poniżej 240 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.