Sukcesem procesu dydaktycznego jest zachęcenie do ciągłego samokształcenia połączonego z satysfakcją i radością wynikającą z uczenia się. Dlatego też Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej aktywnie współpracuje ze szkołami, a nawet przedszkolami, celem popularyzacji kształcenia w dziedzinie nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych.
W ramach tej inicjatywy odbyło się już kilka wykładów i konferencji. Zdecydowanie największe zainteresowanie towarzyszyło I edycji Konferencji Naukowej Dzieci i Młodzieży – „Nowoczesny przemysł, świadome ratownictwo”, która odbyła się w czerwcu br. Było to pierwsze spotkanie zorganizowane przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej na tak wielką skalę. Dzieci przyjechały ze Śląska oraz Małopolski. Młodzi naukowcy mieli okazję dowiedzieć się, co kryje się pod pojęciem nowoczesny przemysł, jak świadomie dbać o środowisko oraz jaka jest rola i główne zadania służb ratowniczych.
Trzy sesje tematyczne
- Uczestnicy debaty z zainteresowaniem wysłuchali kolejnych prezentacji, demonstrowali zrealizowane przez siebie projekty związane z tematyką konferencji. W sumie zaprezentowano trzynaście referatów w trzech sesjach tematycznych: „Wykorzystanie tektury i minerałów”, „Chronimy środowisko – zagospodarowanie odpadów” oraz „Bezpieczeństwo i ratownictwo”. Ponadto krótkie szkolenie z zakresu udzielenia pomocy przedlekarskiej przeprowadzili pracownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Ratownicy umożliwili dzieciom wykonanie resuscytacji na fantomie – relacjonuje dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Dużym przeżyciem dla uczestników była obecność podczas konferencji prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, rektora Politechniki Śląskiej, dr. hab. inż. Tomasza Trawińskiego, prorektora ds. studenckich i kształcenia, prof. dr. hab. inż. Franciszka Plewy, dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, oraz dr. hab. inż. Marka Wesołowskiego, zastępcy kierownika Katedry Eksploatacji Złóż ds. dydaktyki.
Inicjatorem wydarzenia była dr inż. Aneta Grodzicka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji wraz z Kołem Naukowym „Bezpieczna Ściana” i gronem współpracowników, przy ogromnym zaangażowaniu pracowników administracyjnych Politechniki Śląskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli: dr inż. Katarzyna Moraczewska-Majkut, dr inż. Marcin Popczyk, dr inż. Dariusz Musioł, a także mgr inż. Ewa Głuszek i mgr inż. Małgorzata Wrzesień.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pani inicjatorka dr inz Aneta Grodzicka zaprosiła klasy dzieci swoich znajomych i własnych dzieci... wielka mi rzecz... zrobić impreze ze znajomymi na koszt uczelni... nawet nie wszystkich zapytala o zgodę na udostępnianie wizerunku...