Złoty może umocnić się wobec euro, na co główny wpływ miałaby "gołębia" retoryka EBC na posiedzeniu 25 lipca - uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW w takim scenariuszu zniżkowałyby na całej krzywej.
- Dominujący wpływ na ceny aktywów będzie miało zbliżające się w następnym tygodniu posiedzenie EBC. Prezes banku może podać szczegóły zapowiadanego poluzowania polityki pieniężnej, a także odnieść się do spekulacji Bloomberga na temat możliwej zmiany celu inflacyjnego - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
Posiedzenie EBC przypada na czwartek, 25 lipca.
- Gdyby posiedzenie potwierdziło "gołębie" podejście banku, a także potwierdziły się doniesienia na temat podwyższenia celu inflacyjnego, to byłoby to korzystne dla polskich aktywów - złoty mógłby się umacniać wobec euro - dodał Jaworski.
W piątek, 19 lipca, GUS podał dane na temat krajowej sprzedaży detalicznej.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu rdr wzrosła o 3,7 proc. wobec konsensusu wzrostu o 3,7 proc. i po wzroście o 5,6 proc. w maju.
- Wyniki były zbliżone do konsensusu i nie zmieniają perspektyw polskiej gospodarki, dlatego w mojej ocenie, nie miały wpływu na zachowania inwestorów - wyjaśnił ekonomista Credit Agricole.
Jednocześnie wskazał, że w scenariuszu, zakładającym "gołębią" retorykę EBC, połączoną z odniesieniem się do spekulacji o możliwym podwyższeniu celu inflacyjnego, oczekiwałby osłabiania się euro wobec dolara.
Rynek długu
W piątek na rynku długu skarbowego rentowności spadały, a największe zniżki miały miejsce na środku i końcu krzywej dochodowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.