Po zaskakującym spadku liczby zatrudnionych w maju, wzrost liczby zatrudnionych o ponad 13 tys. miesiąc do miesiąca to pozytywna wiadomość - oceniło Ministerstwo Przedsiębioczości i Technologii w komentarzu do środowych, 17 lipca, danych GUS. Według resortu wyniki o przeciętnym wynagrodzeniu są natomiast poniżej oczekiwań.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2019 roku wyniosło 5 tys. 104,46 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,3 proc. Dodał, że zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,8 proc. po wzroście o 2,7 proc. w maju.
Jak wskazuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dane z rynku pracy za czerwiec br. dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw "można uznać za dobre, natomiast dynamika wynagrodzeń znalazła się poniżej oczekiwań".
Eksperci MPiT podkreślają, że w ujęciu miesięcznym przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,2 proc., a przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 0,9 proc.
"Zaprezentowane dane w zakresie zatrudnienia można uznać za dobre. Po zaskakującym spadku liczby zatrudnionych w maju, wzrost liczby zatrudnionych o ponad 13 tys. miesiąc do miesiąca jest pozytywną wiadomością" - ocenia MPiT. Dane w ujęciu rocznym pozostają na niższym poziomie niż w trzech ostatnich latach, to rezultat długookresowego trendu wyczerpywania się podaży pracy - dodają eksperci resortu.
W ocenie MPiT dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia są poniżej oczekiwań.
"Dynamika miesięczna odnotowana w czerwcu jest znacznie niższa niż ten sam wskaźnik w 2018 r. (3,2 proc. wzrostu). Wynik na poziomie 0,9 proc. to powtórzenie wskazania z 2015 r." - zaznaczył resort.
Eksperci MPiT zwracają uwagę, że dynamika roczna na poziomie 5,3 proc. jest najniższym wskazaniem od lipca 2017 r.
"Poprzednie miesiące 2019 r. nie wykazywały znaczącego osłabienia dynamiki wzrostu płac, nie można więc na razie mówić o trwałym, znaczącym osłabieniu tej dynamiki" - ocenili.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.