W I półroczu 2019 r. w Polsce zarejestrowano 1836 osobowych samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in, o ponad 850 więcej niż w tym samym okresie 2018 r. - wynika z informacji Licznika elektromobilności. Po Polsce jeżdżą 6092 samochody elektryczne.
Według uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego Licznika elektromobilności, na koniec czerwca 2019 r. dwie trzecie z zarejestrowanych 6092 elektrycznych samochodów osobowych stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV). Było ich 3 855. Pozostałe 2237 pojazdów stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV).
Na koniec maja flota elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w Polsce wynosiła 337 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli - do 4604 szt. W czerwcu nie zmieniła się liczba elektrycznych autobusów - było ich 198 szt.
W ocenie prezesa PZPM Jakuba Farysia, prawie 30-proc. wzrost liczby zarejestrowanych hybryd plug-in obserwowany w pierwszym półroczu może oznaczać, że coraz więcej klientów wybiera pojazdy, które przy jeździe miejskiej mają walory samochodu elektrycznego, a w dłuższej trasie nie mają ograniczeń wynikających z zasięgu.
Jak podkreśla dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, w segmencie zeroemisyjnych skuterów i motocykli zanotowano wzrost o 743 szt., czyli 97 proc. rok roku.
- To pozytywne zjawisko - rozwój elektromobilności w Polsce napędzają nie tylko pojazdy cztero-, ale również dwukołowe, które dodatkowo przyczyniają się do redukcji korków w centrach miast - ocenił Mazur.
Na koniec czerwca w Polsce funkcjonowały 752 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, dysponujące w sumie 1395 punktami ładowania. Jedną trzecią stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, dwie trzecie - wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW.
Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.