Złoty umacnia się po publikacji przemówienia szefa Fedu, kurs EUR/PLN powinien stabilizować się na poziomie 4,25 - oceniają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą lekko spadać.
- W środę, 10 lipca, po południu złoty odrabia straty wobec euro, które w ostatnich dniach wywindowały kurs do poziomu 4,27. Do obecnego umocnienia złotego przyczyniło się gołębie nastawienie Fed, widoczne w opublikowanej o 14.30 treści wystąpienia prezesa Jerome'a Powella przed Komisją ds. Usług Finansowych. Treść wystąpienia sugeruje, że Fed obniży stopy procentowe już w lipcu, co sprawia, że dolar słabnie, a rentowności amerykańskich SPW rosną. To pozwala odetchnąć z ulgą walutom i aktywom emerging markets, poprawia również sytuację na rynkach akcji. Oznacza to, że wyraźnie poprawiło się środowisko dla złotego - powiedział PAP Biznes szef departamentu analiz TMS Brokers, Bartosz Sawicki.
- Dla EUR/PLN poziom oporu znajduje się na 4,28, a wsparcia na 4,24. Zakładamy, że złoty będzie się stabilizował na poziomie 4,25 zł za euro, przy małej zmienności. W ostatnim czasie kursy USD/PLN mogły być lokalnymi szczytami i wraz ze spadkiem wartości dolara do euro, USD/PLN również powinien schodzić na niższe poziomy - dodał Sawicki.
O godz. 14.30 zostało opublikowane przemówienie szefa Fedu, które wygłosi o 16.00, zeznając przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA.
"W oparciu o napływające dane i inne wydarzenia, wydaje się, że niepewność dotycząca napięć handlowych i obaw o siłę globalnej gospodarki nadal ma wpływ na perspektywy gospodarcze USA" - napisał prezes Fedu w przemówieniu.
"Wielu uczestników posiedzeń FOMC stwierdziło, że argumenty za prowadzeniem bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej uległy wzmocnieniu" - dodał.
O godz. 20 planowana jest publikacja "minutek" z ostatniego posiedzenia FOMC.
Rynek długu
- Rentowności polskich SPW powinny pozostawać nisko i stabilnie. Nie widzimy potencjału do zejścia rentowności 10-latek poniżej 2.20, a dla obligacji 2-letnich mogą spaść o 2-3 pb. Odnosząc się do rynków bazowych amerykańskie 10-latki swoje minima mają już za sobą, co też nie pozostawia pola do spadków dla polskich SPW. Nie spodziewamy się również, żeby 10-letnie bundy mogły dalej spadać - powiedział Sawicki.
Na rynkach bazowych rentowności rosną. Dla amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,061 proc., a niemieckich -0,304 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.