Złoty będzie stabilny wobec euro w krótkiej perspektywie, choć w nieco dłuższej może się osłabić - uważają ekonomiści. Rentowności SPW w najbliższych dniach również stabilne, ale w dłuższym horyzoncie ich dochodowość może wzrosnąć.
- W perspektywie najbliższych dni oczekuję stabilizacji kursu EUR/PLN, a w nieco dłuższej, patrząc miesiąc naprzód, lekkiego osłabienia złotego ze względu na to, że nie dojdzie do poprawy w relacjach amerykańsko-chińskich - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
Jego zdaniem, w przypadku głównej pary światowej EUR/USD należałoby oczekiwać w najbliższym czasie również stabilizacji, natomiast w kilkutygodniowej "mocniejszego dolara ze względu na wzrost awersji do ryzyka".
W piątek, 5 lipca, uwagę inwestorów mogą m. in. przyciągać dane z amerykańskiego rynku pracy. O 14.30 czasu polskiego napłyną na rynek informacje za czerwiec, o liczbie utworzonych nowych miejsc, przeciętnym godzinowym wynagrodzeniu i stopie bezrobocia.
Rynek długu
W czwartek, 4 lipca, na rynku długu skarbowego odnotowano nieznaczne spadki rentowności - dotyczyło to zwłaszcza środka i końca krzywej, gdzie wzrost cen przekroczył nieco 2 pb.
- Oczekuję stabilizacji rentowności w krótkim terminie, zaś w nieco dłuższym spodziewam się wzrostu na całej krzywej - wskazał Krystian Jaworski.
W jego ocenie spread pomiędzy polskimi 10-letnimi SPW, a niemieckimi bundami powinien ulec poszerzeniu.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,953 proc., a niemieckich -0,401 proc. Dochodowość niemieckich bundów była na rekordowo niskim poziomie w historii - od początku 2019 roku cena 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych spadła z +0,246 proc. do obecnego, ujemnego poziomu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.