Ponad 1000 nauczycieli skorzystało już z materiałów dydaktycznych zamieszczonych na portalu edukacyjnym Bezpieczniki Taurona - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki. Dzięki pobranym scenariuszom lekcji, filmom instruktażowym, quizom czy konkursom, mogli przeprowadzić ciekawe lekcje przybliżające uczniom zagadnienia związane z elektrycznością.
Bezpieczniki Taurona to program edukacyjny, którego celem jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Od dwóch lat dzieje się to za pośrednictwem multimedialnej platformy edukacyjnej www.edukacja.bezpieczniki.tauron.pl
Rejestracja na platformie jest bezpłatna i dostępna dla szkół podstawowych w całej Polsce. Tylko w ostatnim roku szkolnym liczba odsłon portalu przekroczyła 100 tysięcy. Same scenariusze lekcji zanotowały ponad 10 tys. odsłon, z czego najpopularniejsze to „Dlaczego żarówka świeci” i „Przepływ prądu elektrycznego z elektrowni do domu”.
W ostatnim roku szkolnym na platformie pojawiło się wiele nowych materiałów edukacyjnych. Moduły lekcji dla klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, pięć nowych filmów edukacyjnych, wydanie pierwszej w Polsce książeczki o energetykach, dostosowanie materiałów do potrzeb uczniów niepełnosprawnych – to tylko niektóre nowości. Z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez Tauron Dystrybucja skorzystało już ponad 1000 nauczycieli z całej Polski.
Nauczyciele wystawiają oceny
W lutym wśród nauczycieli fizyki Tauron przeprowadził badanie, którego celem było poznanie potrzeb edukacyjnych i problemów w nauczaniu fizyki.
- Wszystkie opinie nauczycieli, czy te usłyszane w wywiadach, czy te oceniające scenariusze zajęć są dla nas niezwykle cenne. To właśnie potrzeby nauczycieli wyznaczają kierunek rozwoju naszej platformy. Ważne jest także to, że szkoły korzystają z naszych materiałów jako wiarygodnego źródła wiedzy o elektryczności – mówi Beata Boryczko, koordynator programu Bezpieczniki Taurona.
Poza badaniem opinii i potrzeb nauczycieli, cennych informacji dostarczają oceny pedagogów, którzy już skorzystali z materiałów dydaktycznych znajdujących się na platformie. Dzięki ponad 160 opiniom wiadomo, że filmy pomagają pokazać doświadczenia, które nie zawsze można przeprowadzić w warunkach szkolnych, a dzięki eksperymentom uczniowie uczą się jak formułować wnioski i przekładać je na prawa fizyki. Quizy natomiast są wykorzystywane do sprawdzenia i utrwalenia wiadomości. Kompletne scenariusze zajęć okazują się przydatne dla młodych nauczycieli i nauczycieli innych przedmiotów, którzy przekwalifikowują się na nauczanie fizyki. Natomiast nauczyciele z wieloletnim stażem chętnie korzystają z poszczególnych elementów scenariuszy, dzięki którym ich lekcje stają się ciekawsze.
– Naszym uczniom bardzo spodobała się interaktywna forma lekcji zaproponowanych na portalu edukacyjnym TAURONA, w których wykorzystano różnorodne doświadczenia, konkursy oraz filmy. Zdobyta w ten sposób wiedza była bardziej zrozumiała, ciekawa i fascynująca. Uważamy, ze platforma e-learningowa, umożliwia stały dostęp do oferty edukacyjnej i pozwala na bieżąco wykorzystywać ją w procesie dydaktycznym – napisała na portalu Małgorzata Juszczyk, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu.
Mam przyjaciela energetyka
Na początku roku Tauron wydał pierwszą w Polsce książeczka dla dzieci przybliżającą tajniki codziennej pracy energetyków. Jej głównym bohaterem jest elektromonter Adam, który zabiera czytelników w podróż po świecie „prądu”. Książeczka powstała we współpracy z jednym z największych wydawnictw książek w Polsce i stanowi uzupełnienie tematów poruszanych na platformie Bezpieczniki Taurona
Do wszystkich szkół zgłoszonych do programu spółka wysłała po kilka egzemplarzy książeczki w celu zasilenia szkolnych bibliotek. O wymagającej pracy elektromonterów opowiadali również sami energetycy podczas pięciu wydarzeń specjalnych zorganizowanych w szkołach w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim i małopolskim.
O prądzie bez barier
Platforma edukacyjna Bezpieczniki Taurona to gotowe scenariusze zajęć, inspirujące eksperymenty, gry, quizy i filmy edukacyjne. Obecnie na platformie dostępnych jest 12 filmów i wszystkie zostały dostosowane nie tylko do wymagań programowych MEN, ale również do możliwości uczniów niepełnosprawnych. Są to wersje z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz z językiem migowym. Dzięki temu mogą z nich korzystać również Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, szkoły specjalne i integracyjne.
Zespół naukowców Bezpieczników Taurona w ostatnich miesiącach odwiedził kilka placówek dla uczniów niepełnosprawnych, m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Integracyjnych w Legnicy, czy też Ośrodek RAFA dla dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Wodzisławiu Śląskim. W szkołach tych zrealizowano zajęcia edukacyjne dla blisko 200 dzieci.
- Przygotowanie i prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych jest dużym wyzwaniem dla ekipy naukowców związanych z programem - mówi Beata Boryczko.
- Trzeba nie tylko wybrać tematy do zaprezentowania, ale także dostosować eksperymenty i pomoce naukowe do potrzeb konkretnych niepełnosprawności. Jako firma odpowiedzialna społecznie czujemy się w obowiązku, aby podejmować działania służące wyrównywaniu szans i dostępu do edukacji dla dzieci niepełnosprawnych – dodaje koordynator programu w Tauron Dystrybucja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.