Do zagrożeń naturalnych w górnictwie odkrywkowym zalicza się zagrożenia: wybuchem pyłu węglowego, wodne oraz osuwiskowe. Występują także inne zagrożenia związane z działalnością górniczą. Są to: obrywanie się skał, zagrożenie sejsmiczne, gazowe oraz pożarowe. Pozostałe zagrożenia związane są z prowadzeniem robót strzałowych oraz ruchem maszyn i urządzeń.
Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy w górnictwie odkrywkowym w latach 2014-2018 doszło do 15 wypadków śmiertelnych i 10 wypadków ciężkich. W 2018 r. w odkrywkowych zakładach górniczych zaistniało 5 wypadków śmiertelnych w: Kopalni Surowców Mineralnych „Kobylice Południe”, Odkrywkowym Zakładzie Górniczym „ŁUBIENICA V”, Odkrywkowym Zakładzie Górniczym „Sobolewo”, Odkrywkowym Zakładzie Górniczym „Bobrowniki-Drahle” w Sokółce, Zakładzie Górniczym ,,Golice”. Zaistniały również 2 wypadki ciężkie w Zakładzie Górniczym „BAŁUPIANY V-1” oraz Kopalni Granitu „Żbik” w Strzegomiu.
W latach 2014-2018 przyczyną wypadków śmiertelnych i ciężkich w górnictwie odkrywkowym było: naruszenie zasad bezpiecznego wykonywania pracy, wykonywanie prac przy przenośnikach taśmowych będących w ruchu, samowolna próba udrożnienia zablokowanego zasypu, uderzenie metalowymi odłamkami niewybuchu, który uległ detonacji w szczękach kruszarki, prowadzenie prac pod wpływem alkoholu, niewłaściwe prowadzenie i zła organizacja prac remontowych, przebywanie pracownika w rejonie trasy przejazdu pojazdów technologicznych, samowolne podjęcie obsługi maszyn, bez wymaganych uprawnień, brak właściwego nadzoru nad wykonywaniem prac wiertniczo-strzałowych, poruszanie się poza trasą oznakowaną jako dojście do miejsc i stanowisk pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.