Boże Ciało, jedno z ważniejszych świąt katolickich, obchodzone jest zawsze w czwartek, po oktawie Zesłania Ducha Świętego. To jednocześnie pamiątka Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. W ten dzień wierni idą w procesjach. Na Śląsku jedną z najbarwniejszych jest ta w Lipinach w Świętochłowicach, niegdyś centrum przemysłowym, obecnie podupadłych i mocno zaniedbanych.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ustanowione w 1317 r. w związku widzeniami św. Julianny, opatki klasztoru augustianek w Mont Cornillon. Począwszy od 1208 r. miała przeżywać cyklicznie powtarzające się widzenia świetlistej tarczy podobnej do tarczy księżyca, której lśnienie było zaburzane przez ciemną plamę. Juliana miała interpretować owe widzenia jako obraz Kościoła, który miał być przysłaniany przez plamę rozumianą przez nią jako brak wśród kościelnych świąt uroczystości poświęconej wyłącznie Najświętszemu Sakramentowi. Objawienia miała od początku wyznawać spowiednikowi, lecz ujawnił je dopiero po 20 latach kanonik kościoła św. Marcina w Liège, któremu Juliana także miała powierzyć informację o swoich widzeniach.
Do ustanowienia święta mógł się także przyczynić cud w 1263 r. podczas mszy św. w Lacjum. Ksiądz, który wyrażał wątpienie w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii podczas jednej z celebracji w kościele św. Krystyny w Bolsenie miał dostrzec, że konsekrowana hostia zamieniła się w ciało, z którego wypływa krew. Krew miała spływać na korporał, ołtarz i kamienną posadzkę kościoła.
W Polsce po raz pierwszy celebrowano Boże Ciało w 1320 r. w Krakowie. Od okresu rozbiorów udział w procesji był łączony z okazją zamanifestowania przynależności narodowej. W okresie PRL-u urządzanie procesji ulicami miast bywało zakazywane przez władze państwowe.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Boże Ciało jest świętem ruchomym oraz w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.