W latach 2014-2018 w podziemnych zakładach górniczych miały miejsce 22 zdarzenia związane z zagrożeniem zawałowym, z czego 17 zdarzeń w kopalniach węgla kamiennego. W ich wyniku zginęło dwóch górników, jeden doznał ciężkich, a trzech doznało lekkich obrażeń ciała. Natomiast w wyniku opadu skał ze stropu i/lub ociosów zginęło 19. górników, a 15. doznało ciężkich obrażeń ciała. To dane z raportu Wyższego Urzędu Górniczego pt. Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie.
W 2018 r. w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny wystąpiły 4 zawały. W jednym przypadku w wyniku zawału zaistniał wypadek śmiertelny.
Zdarzenia te miały miejsce w:
* Węglokoks Kraj KWK „Bobrek-Piekary” Ruch „Bobrek” w Bytomiu - 4 lutego miał miejsce zawał skał stropowych w chodniku 7 badawczym, drążonym w pokładzie 504 na poziomie 726 m, w przyprzodkowej strefie wyrobiska (1 wypadek śmiertelny);
* PGG Oddział KWK Ruda Ruch Halemba w Rudzie Śląskiej - 6 lipca miał miejsce zawał skał stropowych w przekopie wentylacyjnym z poziomu 525 m do poziomu 830 m;
* PGG Oddział KWK „Murcki-Staszic” w Katowicach -6 września miał miejsce zawał stropu w Pochylni wentylacyjno-kamiennej Sw;
JSW KWK „Budryk” w Ornontowicach - 22 listopada miał miejsce zawał stropu w drążonym chodniku Cz-8a badawczym w pokładzie 405/1 na poziomie 1290 m.
Jeden zawał stropu wystąpił w KGHM Polska Miedź 27 lutego 2018 r. w O/ZG „Rudna” w Polkowicach na skrzyżowaniu chodnika W-169 z przecinką 65, w rejonie chodników drążonych przez oddział G-5 firmy PeBeKa.
W związku z opadem skał ze stropu i ociosów w 2018 r. w podziemnych zakładach górniczych doszło do 2 wypadków śmiertelnych w:
* JSW KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” Ruch Borynia w Jastrzębiu-Zdroju – 14 marca w ścianie G-32 w pokładzie 358/2 na poziomie 838 m, podczas wykonywania obudowy indywidualnej w ścianie;
* PGG Oddział KWK ROW Ruch Rydułtowy w Rydułtowach - 11 kwietnia w przygotowywanej do likwidacji ścianie I-E2 w pokładzie 713/1-2 +712/1-2, podczas zabezpieczania stropu drewnem.
Przyczynami wypadków śmiertelnych i ciężkich, w latach 2014-2018, było uderzenie górników opadającymi ze stropu bryłami węgla, skalnymi lub solnymi w następstwie: przebywania pod niezabezpieczonym stropem; wykonywania prac pod niezabezpieczonym stropem; tolerowania przez osoby dozoru ruchu wykonywania prac związanych z rabowaniem chodnika, pomimo braku pełnego zawału w części już zlikwidowanej; niedostatecznego nadzoru nad prowadzonymi robotami przez osoby dozoru ruchu; niezachowania należytej ostrożności przez poszkodowanych; braku pełnej obrywki brył skalnych w stropie wyrobiska; braku właściwej oceny zagrożenia oberwania się skał ze stropu i/lub ociosów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.