O celach, jakie organizatorzy Akademii BHP zamierzają osiągnąć, mówi ANNA ZYCH, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego
W Bystrej rozpoczęła się Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia?
Dziennikarze Trybuny Górniczej oraz portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie bardzo często zajmują się tematyką bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Prezentujemy nie tylko najnowsze rozwiązania techniczne i wyjaśniamy niuanse przepisów, ale towarzyszymy także załogom i rodzinom górników w najtrudniejszych momentach, podczas katastrof w kopalniach. Relacjonowanie tych wydarzeń pozostawia trwały ślad nie tylko na drodze zawodowej, ale i emocjach każdego z dziennikarzy. Wyjątkowo mocno – myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu całego zespołu – przeżyliśmy ostatnie tragiczne wydarzenia w kopalniach Zofiówka i ČSM-Północ w czeskiej Stonawie. Organizując konferencję, inicjując wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie, na której się znamy – komunikacji – choć w niewielkim stopniu chcemy się przyczynić do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej.
Co jeszcze znalazło się w programie konferencji?
Bardzo ważną sprawą w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej w kopalni jest opieka nad rodzinami poszkodowanych. Specjaliści – psychologowie z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu mają wypracowane standardy postępowania w takich sytuacjach. Zależy nam na ich nagłośnieniu. Osobną grupą, uczestniczącą w akcjach ratowniczych bezpośrednio, są ich cisi bohaterowie – ratownicy górniczy. Każdy zakład górniczy ze swoją unikalną specyfiką nieco inaczej organizuje funkcjonowanie ratownictwa, a sami ratownicy przy każdej z akcji borykają się z różnymi, zaskakującymi nieraz uwarunkowaniami. Podczas Akademii BHP chcielibyśmy pokazać choć ułamek ich heroizmu, ale też zwrócić uwagę na nieraz nużącą codzienność, związaną z pełnieniem dyżurów i akcjami profilaktycznymi. Interesujący referat dotyczący podejmowania zachowań ryzykownych przez ratowników przedstawi prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald.
Konferencji poświęconych bezpiecznej pracy jest bardzo wiele. W jaki sposób Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego chce się spośród nich wyróżnić?
Naszym zamysłem było zorganizowanie forum wymiany poglądów i doświadczeń, które skupiałoby nie tylko „górników z krwi i kości” – bo takich merytorycznych konferencji organizuje się w branży sporo, lecz także interesariuszy górnictwa, m.in. rodziny pracowników i media. To dzięki tym środowiskom przekaz dotyczący zasad bezpiecznej pracy jest bardziej wyrazisty i głośniej słyszalny. Ale podczas Akademii BHP znajdzie się także czas na warsztaty prowadzone przez specjalistów z Wyższego Urzędu Górniczego i pokazy praktyczne technik ratowniczych. Mamy nadzieję, że ta wielość form spowoduje, iż każdy z uczestników znajdzie na tej konferencji coś interesującego dla siebie. Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo pracy w górnictwie jest wartością najważniejszą, a poprzez organizowanie konferencji i warsztatów mamy możliwość dotarcia z tym przesłaniem do bardzo szerokiej rzeszy odbiorców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.