W 2018 r. w kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 15 wypadków śmiertelnych i 11 ciężkich. Takie dane poraje Wyższy Urząd Górniczy w raporcie pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2018 r.”
Przyczynami wypadków ciężkich i śmiertelnych były: tąpnięcie – 6 wypadków śmiertelnych, 1 wypadek ciężki; wykonywanie prac przy przenośniku będącym w ruchu – 3 wypadki śmiertelne; oberwanie się skał ze stropu - 2 wypadki śmiertelne, 3 wypadki ciężkie; uderzenie się o elementy wyposażenia urządzeń transportu pionowego - 1 wypadek śmiertelny, 2 wypadki ciężkie; uderzenie przez urządzenie transportu poziomego - 1 wypadek śmiertelny, 1 wypadek ciężki; zawał - 1 wypadek śmiertelny; niewłaściwe wykorzystanie maszyn oraz eksploatacja maszyn niezgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową - 1 wypadek śmiertelny; przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń - 1 wypadek ciężki; uderzenie narzędziami pracy - 1 wypadek ciężki; nie używanie środka ochrony indywidualnej - 1 wypadek ciężki; potknięcie, przewrócenie się osób - 1 wypadek ciężki.
W latach 2014-2018 w górnictwie zaistniało ogółem 10 701 wypadków, z czego 78,3 proc.stanowiły wypadki w kopalniach węgla kamiennego, 16,1 proc. w kopalniach rud miedzi, 2,6 proc. w kopalniach odkrywkowych, 1,5 proc. w kopalniach otworowych i przedsiębiorstwach wykonujących roboty geologiczne.
W 2018 r. w górnictwie miało miejsce 2 117 wypadków ogółem, w tym 21 wypadków śmiertelnych i 15 wypadków ciężkich. Odnotowano 432 wypadki z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego albo zakładu, tj. o 8,9 proc. mniej niż w 2017 r. W kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 314 wypadków z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego. Było to o 52 (14,2 proc.) wypadki mniej niż w roku 2017.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.