Zaskakująco niskie odczyty danych z rynku pracy USA za maj wzmocniły rynkowe oczekiwania na obniżki stóp proc. przez Fed. Piątkowa, 7 czerwca, sesja na nowojorskich giełdach przyniosła kontynuację dobrych nastrojów. Rynek czeka na wyniki rozmów handlowych USA-Meksyk.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,02 proc., czyli do 25 983,94 pkt. Indeks ten rośnie piąty dzień z rzędu. S&P 500 wzrósł o 1,05 proc. do 2873,34 pkt., a Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,66 proc., do 7742,10 pkt.
DJI i S&P 500 mają za sobą najlepszy tydzień od listopada 2018 roku (wzrosty po około 4,5 proc.)
Liderami wzrostów na nowojorskich giełdach był w piątek sektor nowych technologii. Na wartości zyskiwały m.in. Microsoft i Apple.
Po gołębich sygnałach wysyłanych przez Rezerwę Federalną, przy widmie eskalacji wojny handlowej USA z resztą świata na kolejnym froncie - z Meksykiem, z gospodarki USA napłynęły kolejne sygnały o słabnącej koniunkturze.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 75 tys. wobec oczekiwanych 175 tys., przy rewizji za poprzednie 2 miesiące w sumie o 75 tys.
Problemy z utrzymaniem inflacji w pobliżu celu Fed pojawiają się także ze strony presji płacowej, która nie rośnie. Wynagrodzenia w maju wzrosły o 3,1 proc. rdr vs 3,2 proc. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia utrzymała się w maju na 46-letnim minimum 3,6 proc.
Dane payrolls skłoniły rynek do wzrostu wyceny obniżek stóp proc. przez Fed; do końca roku inwestorzy spodziewają się nawet 3 obniżek - wynika z danych Bloomberga.
Implikowane prawdopodobieństwo cięcia fed funds już w lipcu wynosi niemal 80 proc.
Prezes Fed Jerome Powell powiedział we wtorek, że bank centralny podejmie "właściwe" działania, by podtrzymać ekspansję gospodarczą w USA, co rynek odebrał jako pierwszą w tym miejscu cyklu zapowiedź możliwego poluzowania polityki pieniężnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.