Przypadków chorób zawodowych w górnictwie z roku na rok ubywa, ale nadal to jest ogromny problem. Największy z nich to pylica płuc, która ujawnia się czasem także u emerytów i rencistów. Drugie miejsce zajmuje trwały ubytek słuchu, kolejne zespół wibracyjny i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Pylica płuc to choroba układu oddechowego, należąca do grupy chorób zawodowych, do której dochodzi wskutek przewlekłego wdychania pyłów. Początkowo przebiega bezobjawowo, a z czasem dochodzi do uciążliwego kaszlu, duszności podczas wysiłku, a także stanów zapalnych oskrzeli. W ciągu ostatnich lat w Polsce rozpoznaje się do 1000 nowych przypadków pylic. Szacuje się, iż żyje w Polsce ok. 15 tys. chorych na pylicę. W większości są to mężczyźni powyżej 40. roku życia.
Według danych Instytutu Medycyny Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, w latach 2014-2018 w całym górnictwie stwierdzono łącznie 1855 przypadków chorób zawodowych, z czego największy udział miała pylica płuc - 1607 przypadków (86,6 proc.). Porównanie z latami 2013-2017 pokazuje znaczący spadek chorób zawodowych o 466 przypadków, w tym spadek liczby pylic o 193. W ubiegłym roku było 215 takich zachorowań.
„W 2018 r. odnotowujemy spadek liczby chorób zawodowych w górnictwie w porównaniu z 2017 r. o 34 przypadki oraz spadek ilości pylic płuc o 36. Niestety wzrost zachorowalności na pylicę płuc obserwujemy w działalności usługowej wspomagającej górnictwo i wydobywanie, gdzie w 2018 r. stwierdzono aż 51 przypadków pylic płuc, jest to wzrost o 13 przypadków w porównaniu z 2017 r.” - czytamy w przygotowanym przez Wyższy Urząd Górniczy raporcie pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2018 r.”.
WUG prowadzi własną statystykę zachorowalności na pylicę płuc w czynnych kopalniach węgla kamiennego w rozbiciu na pracowników czynnych zawodowo i emerytów, rencistów. Dane pozyskuje z kopalń oraz ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W latach 2014-2018 widoczny jest trend spadkowy w ilości pylic płuc zarówno u czynnych zawodowo, jak i byłych pracowników. U tych pierwszych liczba zachorowań zmniejszyła się o 24 przypadki w r. 2014 do rekordowo niskiej liczby czterech przypadków pylicy w r. 2018. Problem pylicy występuje także w kopalniach węgla brunatnego.
Nowe zachorowania w roku 2018 w górnictwie węgla wystąpiły u pracowników nieistniejących już kopalń: Julian, Rozbark, Czeczott, Rymer, Wawel, Brzeziny, Andaluzja, 1 Maja, Polska. Pylice płuc stwierdzane u byłych pracowników tych kopalń nie są zapisywane na konto funkcjonujących zakładów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.