- Należy pamiętać, że tylko dobrze wyedukowany pracownik jest gwarantem bezpieczeństwa w zakładzie - mówi z rozmowie z Trybuną Górniczą ANDRZEJ PAKURA z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzrostem wypadkowości w górnictwie. Jak temu zaradzić?
Dobrze wiemy, że wprowadzeniu innowacji w przemyśle muszą towarzyszyć nowoczesne techniki bezpieczeństwa pracy. Takie podejście do problemu sprzyja bezpieczeństwu. Statystyki mówią tu same za siebie. Owszem, obecnie mamy do czynienia ze wzrostem wypadkowości. Jednym z czynników jest z pewnością wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Zawsze w sytuacjach, gdy wprowadza się nowe urządzenia i trzeba się uczyć ich obsługi, pojawiają się skutki niepożądane. Jednak w dłuższej perspektywie działania na rzecz bezpieczeństwa pracy przynoszą efekty pozytywne.
Czynnik ludzki odpowiedzialny jest za większość wypadków. Jak z tym walczyć?
To efekt niewłaściwego podejścia do przepisów i procedur, ale nie tylko ze strony pracownika zatrudnionego na konkretnym stanowisku. Często odpowiedzialność ponoszą także osoby z kierownictwa, ponieważ w całym zakładzie pomija się kwestie bezpieczeństwa pracy, upraszcza procedury. Należy pamiętać, że tylko dobrze wyedukowany pracownik jest gwarantem bezpieczeństwa w zakładzie. Z kolei konkursy wiedzy o bezpieczeństwie pracy mobilizują do nauki. W górnictwie świetnie się sprawdziły. Nie ma lepszego narzędzia niż dobra edukacja.
Sądzi pan, że konferencje to dobry pomysł na popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie?
Najlepszy, ponieważ najwięcej informacji przekazywanych jest w bezpośrednim kontakcie. Każda konferencja poświęcona bezpieczeństwu pracy, połączona z warsztatami lub z forum dyskusyjnym, na którym można zgłosić swoje uwagi, jest bezcenna. Przecież nie każdą wiedzę można zdobyć przez samokształcenie lub udział w kursach specjalistycznych. Dlatego chętnie wezmę udział w Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.