Górnikom odchodzącym z kopalń nie warto dawać odpraw finansowych, bo odprawy powodują u nic małą motywację do nabywania nowych umiejętności – wynika z raportu pt. „Sprawiedliwa transformacja węglowa w regionie śląskim. Implikacje dla rynku pracy” autorstwa Daniela Kiewry, Aleksanda Szpora, Jana Witajewskiego-Baltvilk, który powstał na zlecenie Instytutu Badań Strukturalnych IBS. To mocno kontrowersyjne wnioski.
„Do klasycznych w Polsce instrumentów kierowanych do pracowników w kontekście transformacji niskoemisyjnej zalicza się urlopy oraz odprawy górnicze. Stosowane w różnych wariantach od połowy lat 90., stanowiły one istotny element łagodzenia społecznych skutków zamykania kopalń. Chociaż były w niektórych okresach jednym z najistotniejszych elementów programów restrukturyzacji, miały również swoje negatywne konsekwencje. Przede wszystkim przyczyniały się do skrócenia aktywności zawodowej pracowników (w szczególności odprawy górnicze) oraz obniżały motywację do podjęcia pracy poza sektorem górnictwa (jednorazowe odprawy), co niejednokrotnie prowadziło do powstawania problemów społecznych (Szpor, Ziółkowska, 2018). Choć polityki transferowe w zakresie rynku pracy są uznawane za mniej efektywne niż polityki aktywne, to oba rodzaje instrumentów mają swoje uzasadnienie przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Były i nadal są wykorzystywane w gospodarkach odchodzących od węgla, np. w Czechach, Hiszpanii, Holandii” - czytamy w raporcie dla IBS.
Jego autorzy uważają, że rola węgla kamiennego w gospodarce regionu śląskiego od trzech dekad systematycznie się zmniejsza i będzie się zmniejszać. Region ten powinien w najbliższym czasie zdefiniować dla siebie nową przyszłość w oparciu o inne branże i sektory. Zmiany dotkną w pierwszej kolejności górników oraz osoby, których praca zależna jest od sektora węglowego.
„Społeczne i ekonomiczne wyzwania związane z wygaszaniem górnictwa są jednak mniejsze niż w latach 1990 i 2000. Pracownicy odchodzący z górnictwa węgla kamiennego będą mogli znaleźć pracę w rozwijających się sektorach przetwórstwa przemysłowego, transportu czy budownictwa. Każdy z tych sektorów charakteryzuje się podobną do górnictwa strukturą wykształcenia i wieku pracowników. Są też relatywnie duże, więc liczba miejsc pracy, które mogą zaoferować, będzie znacząca. Dla tej części górników, którzy posiadają niższe wykształcenie, sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana. W ich przypadku zdobycie dodatkowych kwalifikacji może okazać się niezbędne, aby znaleźć atrakcyjną pracę poza górnictwem” - czytamy w raporcie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Cd komentarza - my tu o odprawach a nie o stanie i jakości polskiej energetyki.
'Górnikom odchodzącym z kopalń nie warto dawać odpraw finansowych, bo odprawy powodują u nic małą motywację do nabywania nowych umiejętności' - A to przepraszam bardzo czy tylko górnicy dostają odprawy? Inne branże zawodowe odpraw nie mają?? A takie 500+ to niby działa zachęcająco na ludzi, żeby byli aktywni zawodowo? A taka 13 emerytura to też zachęcenie emerytów do podjęcia aktywności zawodowej? Bo przypominam, że emeryci mogą być zawodowo aktywni, o ile ich dochód z w/w aktywności nie przekroczy pewnej kwoty. Żałosny artykuł, powodujący (jak sami autorzy napisali) wiele kontrowersji. A w jednym z równolegle ukazanych w tym zacnym portalu możemy odczytać:'Nadal będziemy tłumaczyć, polemizować, obnażać niewiedzę, manipulację, a często ordynarne kłamstwa - mówi Krystian Krawczyk, redaktor naczelny Trybuny Górniczej i portalu netTG pl' Panie redaktorze, no właśnie w tym artykule widać Waszą rzetelność i obnażanie niewiedzy. Wklejacie artykuły 'fachowców', którzy kręcą młynka wokół tematyki górnictwa - zarabiają przy tym pieniądze na życie (wiadomo, każdy orze jak może). Jednak nie jest to pierwszy artykuł który aż kłuje w oczy negatywnym nastawieniem do danej grupy zawodowej czy też branży. Wg mnie poziom dziennikarstwa jest na poziomie pomponika, pudelka tudzież Faktu i Super Ekspresu, gdzie lecą nagłówki typu 'Nie śpię, bo trzymam kredens'. PS:' Sprawiedliwa transformacja węglowa w regionie śląskim. Implikacje dla rynku pracy'- Że niby odejście od węgla? Czyli jak teraz jest węgiel mamy prąd elektryczny w domach, a jak nie będzie to wszyscy jedziemy na świeczkach? Większość polskiego prądu elektrycznego pochodzi z elektrowni konwencjonalnych spalających węgiel. I żadna ilość wiatraków itp ustrojstwa nie zastąpi zapotrzebowania kraju w prąd, przy całkowitym odejściu od węgla, ale to jest inny temat suwerenności energetycznej, już nie mówię o tym, że turbogeneratory w tych elektrowniach są przestarzałe i brakuje im serwisów i remontów - my
Jasne, dostaną kasę to przepiją bo to patologia ??????? To dajcie Im chleba i masła za to. Jasne -Niemiecki górnik dostał kasę a polskiemu szkoda dawać
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Nawet sobie autor nie zdaje sprawy jakie głupoty pieprzy, zapotrzebowanie na węgiel zmniejszą się haha dobre. Cały nasz kraj jest oparty na węglu i jego potrzebie strzelcie sobie w stopę i napiszcie jak się chodzi z rana postrzałową. Dwa górnictwo to nie tylko górnicy pod ziemią, cała masa ludzi na powierzchni, wygaszenie kopaln wiąże się z katastrofa ekonomiczna i gigantyczna destabilizacja rynku w Polsce, pracę nie straci kika tysięcy górników tylko kilka set tysięcy Polaków którzy pracują w sektorze gorniczym i ze wszystkim co jest z nim związane.
Jasne, mądre głowy... Wszyscy będziemy dyrektorami, prezesami, menadżerami i przedsiębiorcami. Każdy będzie szefem tylko nie będzie PRACOWNIKA, czyli nie będzie komu robić... I wtedy szefostwo będzie musiało zakasać rękawy i do roboty, nareszcie będzie coś pożytecznego tych darmozjadów!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.