W najbliższą środę, 12 czerwca, w miejscowości Bystra nieopodal Bielska-Białej, wystartuje Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego. Dwudniowa konferencja organizowana przez wydawcę Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, dotyczyć będzie szeroko pojętego BHP i dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy, w szczególności w branży górniczej i okołogórniczej.
Honorowym patronatem wydarzenie objęły Wyższy Urząd Górniczy i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
- Pragnę przekazać wyrazy poparcia dla organizowania przedsięwzięcia, którego celem jest propagowanie bezpiecznej pracy w polskich przedsiębiorstwach górniczych. Jestem przekonany, że planowane spotkanie będzie doskonałą okazją do skonfrontowania doświadczeń, a także do uzyskania informacji pomocnych w codziennej pracy – zaznaczył prezes WUG Adam Mirek.
- W CSRG przywiązujemy naprawdę dużą wagę do spraw bezpieczeństwa. Jedna z naszych spółek zajmuje się usługami prewencyjnymi, w tym także doradzaniem w trudniejszych sytuacjach, w jakich znajdują się górnicy, w tym kadra inżynieryjna poszczególnych kopalń. Taka konferencja, jak ta zaproponowana przez Wydawnictwo Górnicze, to przede wszystkim wymiana poglądów, panel dyskusyjny na złożone tematy występujące w branży – powiedział dr inż. Piotr Buchwald, prezes CSRG.
- Wyższy Urząd Górniczy weźmie udział w Akademii BHP, ponieważ jest to ważne forum wymiany doświadczeń nadzoru górniczego z pracodawcami i ekspertami w tej dziedzinie – przyznał z kolei Krzysztof Król, wiceprezes WUG. Podkreślił, że ciągłe przypominanie o zasadach bezpiecznej pracy w kopalniach węgla kamiennego jest wręcz niezbędne.
Wśród panelistów konferencji, oprócz specjalistów z WUG, znajdą się m.in. reprezentanci spółek górniczych, okołogórniczych i energetycznych, naukowcy i dziennikarze.
Znaczące miejsce w programie konferencji zajmie komunikacja kryzysowa.
- Szczególną wagę przykładamy do tematyki, która wypełni drugi dzień debaty – komunikacji, którą po katastrofach i wypadkach w kopalniach przedsiębiorca górniczy prowadzi z rodzinami ofiar i mediami. Tragedie w Zofiówce i Stonawie, które wstrząsnęły opinią publiczną w ciągu minionego roku, pokazały, że standardy tej komunikacji nie są jednolite. Naszą ambicją jest, aby konferencja dała początek wypracowywaniu dobrych praktyk, a pracodawcy otrzymali gotową instrukcję postępowania, pomocną w kryzysowych momentach – mówi Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego.
Oprócz tego przewidziano panele dotyczące tematów takich, jak m.in. postulowane zmiany w przepisach BHP w zakładach górniczych, zagadnienia bezpieczeństwa transportu podziemnego, największe katastrofy górnicze na przestrzeni ostatnich lat czy działalność zakładowych jednostek ratowniczych.
W programie konferencji zaplanowano także m.in. wystawy sprzętu i technik BHP oraz pokazy technik ratowniczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.