W ciągu dwóch lat sosnowiecki Park Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego ma przejść renowację. W czwartek, 6 maja, miasto podpisało wartą 4,2 mln zł brutto umowę z wykonawcą. Prace wesprze unijna dotacja; jej część trafi też na rozbudowę kilkudziesięcioletniego egzotarium.
W połowie marca br. miasto informowało, że projekt obejmujący budowę Centrum Edukacji Ekologicznej - Egzotarium oraz zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia otrzymał ok. 15,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.
Pod koniec marca Sosnowiec ogłosił przetarg na prace w Parku Tysiąclecia. W połowie kwietnia otwarto dwie oferty. W czwartek miasto podpisało umowę z tańszym z oferentów - konsorcjum spółek Gama z Jaworzna i Viridis z Zabrza.
Jak zaznaczył podczas podpisania umowy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, to kolejny element działań miasta zmierzających do podwyższenia poziomu życia mieszkańców, stwarzania możliwości spędzania wolnego czasu, ale też związanych z dbałością o przyrodę.
W Parku Tysiąclecia zaplanowano nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Stopniowo wymieniany ma być m.in. drzewostan; w sumie nasadzonych ma zostać ponad 11 tys. drzew, w tym dęby, lipy czy buki. Zrewitalizowany zostanie staw; powstaną nowe alejki, schody i oświetlenie.
Czas na realizację robót wyniesie 24 miesiące od daty umowy. Podobny termin ma - według wcześniejszych informacji - zawierać postępowanie na rozbudowę ezgotarium, którego rozpoczęcie miasto planowało jeszcze w drugim kwartale br.
Zgodnie z założeniami obecne Egzotarium - jeden z symboli miasta - ma dostać nowe życie, zmieniając się po rozbudowie w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium. Nowy obiekt ma zachowywać dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres działalności.
W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy (przepływającej przez Sosnowiec), Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.
W budynku powstać mają też m.in. minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp. Zostały zaprojektowane tak, aby przez usunięcie ściany zmieniać się w aulę dla 100 osób - z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.
Pierwotnie przygotowane pod kątem środków europejskich przedsięwzięcie miasta pod nazwą "Zagłębiowski Park Linearny" obejmowało rozbudowę Egzotarium i modernizację przylegającego doń Parku Fusińskiego (przed dekomunizacją - Parku Kruczkowskiego).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.