Akademia BHP organizowana przez Wydawnictwo Górnicze, to zdaniem dr. inż. Piotra Buchwalda, prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, przede wszystkim wymiana poglądów, dyskusja na złożone tematy, jakie występują w węglowej branży.
- W CSRG przywiązujemy naprawdę dużą wagę do spraw bezpieczeństwa. Jedna z naszych spółek zajmuje się usługami prewencyjnymi, w tym także doradzaniem w trudniejszych sytuacjach, w jakich znajdują się górnicy, w tym kadra inżynieryjna poszczególnych kopalń. Taka konferencja, jak ta zaproponowana przez Wydawnictwo Górnicze, to przede wszystkim wymiana poglądów, panel dyskusyjny na złożone tematy występujące w branży – mówi dr Buchwald.
Podkreśla, że fakt, iż z roku na rok w górnictwie węglowym jest coraz mniej wypadków, to pewien proces obserwowany w zakładach wydobywczych, który jest zbieżny z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i profilaktyką.
- Górnictwo polskie jest bardzo trudne. To nie są pojedyncze zagrożenia występujące w kopalniach. Nie ma zakładu wydobywczego, w którym nie nakładałyby się na siebie różne zagrożenia, nie funkcjonowałyby zagrożenia skojarzone. W związku z tym konieczna jest odpowiednia profilaktyka, podejście, no i oczywiście także nakłady finansowe. Jak oceniam, dzisiaj w zakładach wydobywczych pod tym względem sytuacja wygląda przyzwoicie – mówi dr Buchwald.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.